Hlavní navigace

Den zdanitelného plnění

 • (neregistrovaný)

  23. 7. 2012 11:57

  Dobrý den, pro firmu v EU domlouvám složení nákladu s místem plnění ČR. Při vystavování faktury ( v €) udávám jako den zdanitelného plnění datum vystavení faktury. Nevím jestli je to správně? Někteří přepraci udávají jako DZP den přepravy nebo také den vystavení faktury. Můžete mi prosím poradit co je teda správně. Děkuji Klára

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 7. 2012 12:10

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   předpokládám, že se jedná pouze o přepravní službu a ne o dodání zboží včetně jeho přepravy.

   Podle ustanovení § 21 odst. 5 písm. a) zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o DPH"), se při poskytnutí služby zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem jejího poskytnutí nebo dnem vystavení daňového dokladu, a to tím dnem, který nastane dříve.

   Nad rámec Vašeho dotazu ale rozumím, že příjemcem služby je osoba povinná k dani z EU, a proto se místo plnění určí podle základního pravidla upraveného ve smyslu ustanovení § 9 odst. 1 zákona o DPH. Podle § 9 odst. 1 zákona o DPH je místem plnění při poskytnutí služby přepravy zboží pro osobu povinnou k dani místo, kde má příjemce služby sídlo nebo místo podnikání. Pokud je služba přepravy zboží pro osobu povinnou k dani poskytnuta provozovně příjemce služby, určí se místo plnění podle umístění této provozovny. Místo plnění při poskytnutí služby přepravy zboží pro osobu povinnou k dani se stanoví vždy pouze podle sídla, místa podnikání, popř. podle umístění provozovny příjemce služby, tzn. vždy v jedné zemi bez ohledu na skutečnost, zda je přeprava zboží realizována pouze na území jednoho státu nebo více států. Předmětem české DPH je pouze přeprava zboží realizovaná pro osobu povinnou k dani se sídlem, místem podnikání, popř. provozovnou umístěnou v ČR. Pokud má příjemce služby přepravy zboží sídlo, místo podnikání, popř. provozovnu mimo území ČR, určí se místo plnění vždy mimo tuzemsko. U takto poskytnuté přepravní služby český dopravce, plátce daně, daň na výstupu není povinen uplatnit, ale je povinen takto poskytnutou službu uvést v daňovém přiznání i v souhrnném hlášení.

   Pro tento případ stanoví zákon o DPH v ustanovení § 24a odst. 1 pravidlo, že rozhodující je den uskutečnění takového plnění, resp. den přijetí úplaty (zálohy), a to ten den, který nastane dříve.

   Hezký den.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).