Re: Kontrolní hlášení-pro akras
Prosím o odkaz na informaci ke KH výše zmiňováno
Re: Kontrolní hlášení
Ano, to je skutečně nedomyšlené. Už vidím v barvách, jak si nějaká živnostnice neplátce DPH, která do svého mladistvého zevnějšku investuje nemalé peníze, přijde koupit počítač za 12.000,- a s radostí mi prozradí datum svého narození ukryté v jejím DIČ podle daňového řádu.
Kdyby alespoň MF umožnilo na svých stránkách po zadání IČO vyhledat toto DIČ, ale to je zdá se nenapadlo...
Re: Kontrolní hlášení pro paní Janu
nám to bylo řečeno paní Fitříkovou jinak (je to tak uvedeno v už výše zmíněné informaci na str. 11) - do A.4 patří DD nad 10 tis.pro osoby povinné k dani - neplátce
do A.5 (str.13) patří případy, kdy plátce není povinen vystavit DD tj. fyz. osobě nepovinné k dani
a podnikatel je snad osoba povinná k dani, i když není plátce - viz §5 odst. 1 ZDPH
Re: Kontrolní hlášení pro paní Janu
příklad najdete i zde
http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-pridane-hodnoty/kontrolni-hlaseni-DPH/dotazy-a-odpovedi
Jakým způsobem vykázat do kontrolního hlášení uskutečněné zdanitelné plnění v hodnotě 16.000,- Kč včetně daně pro osobu povinnou k dani - neplátce, jemuž předchází úplata ve výši 5.000,- Kč přijatá přede dnem uskutečnění dotčeného zdanitelného plnění?
Uvedené zdanitelné plnění jako dodavatel vyplníte do oddílu A.4.a A.5. kontrolního hlášení následovně:
Přijatá platba přede dnem uskutečnění zdanitelného plnění ve výši 5.000,- Kč, jejímž přijetím Vám z této vznikla samostatná povinnost přiznat daň, bude vykázána do oddíle A.5. kontrolního hlášení, neboť nedosahuje požadovaného limitu nad 10.000,- Kč pro vyplnění v oddíle A.4.
Naopak zbývající hodnota/platba za zdanitelné plnění ve výši 11.000,- Kč bude vykázána v oddíle A.4. kontrolního hlášení, neboť přesahuje zde požadovaný limit pro vyplnění.
Platby předcházející uskutečnění zdanitelného plnění (tj. klasicky „zálohy“) se tedy v případě sledování limitu (10.000,- Kč) pro vyplnění do požadovaných oddílů kontrolního hlášení posuzují samostatně.
Obdobný princip platí i v případě přijatých zdanitelných plnění a na tyto předem poskytnutých plateb, resp. z těchto uplatňovaných nároků na odpočet daně - (oddíl B.2. a B.3. kontrolního hlášení).
Re: Kontrolní hlášení pro paní Janu
tak to je super a registr neplátců nikdo nezřídí, takže už vidím, jak obdržím doklady a budu zjišťovat jeho DIČ...
No a ještě například - prodej zboží do Eu neplátci, fakturuje se s daní a když je to nad 10.000 Kč, tak musí být v A.4...? To už vůbec nevím, kde budu hledat DIČ a hlavně opět zbytečné, protože se to opět nemá jak spárovat...
Re: Kontrolní hlášení pro paní Janu
K tomu si vemte, když odběratel uplatní celý odpočet DPH až na základě konečného dokladu a uvede odpočet DPH z 16.000,-Kč. Dotazů na podobné téma je zde poměrně dost a většinou končí konstatováním tazatelů, že uplatní odpočet DPH až z poslední fa a ne z daňových dokladů k záloze. A už budou létat výzvy na obě strany.
Re: Kontrolní hlášení pro paní Janu
zdanitelné plnění
>>>ve výši 11.000,- Kč bude vykázána v oddíle A.4.
>>>kontrolního hlášení, neboť přesahuje zde požadovaný
>>>limit
>>>pro vyplnění.
>>> Platby předcházející uskutečnění zdanitelného plnění
>>>(tj. klasicky „zálohy“) se tedy v případě sledování
>>>limitu (10.000,- Kč) pro vyplnění do požadovaných
>>>oddílů
>>>kontrolního hlášení posuzují samostatně.
>>>Obdobný princip platí i v případě přijatých
>>>zdanitelných plnění a na tyto předem poskytnutých
>>>plateb, resp.
>>>z těchto uplatňovaných nároků na odpočet daně -
>>>(oddíl
>>>B.2. a B.3. kontrolního hlášení).
>>
>>
>>Ale to nemá logiku.... (co jiného taky má)... U
>>neplátce nemají doklad s čím párovat (když protistrana
>>není
>>plátcem), tak jak u ZDD (kde se ví jen dodavatel -
>>toto jen přeci souhrnně A.5.)...
>
>K tomu si vemte, když odběratel uplatní celý odpočet
>DPH až na základě konečného dokladu a uvede odpočet DPH
>z 16.000,-Kč. Dotazů na podobné téma je zde poměrně
>dost a většinou končí konstatováním tazatelů, že uplatní
>odpočet DPH až z poslední fa a ne z daňových dokladů k
>záloze. A už budou létat výzvy na obě strany.
prý má být zřízena (možná už je) telefonní linka, kde budou odpovídat na dotazy, jestli to bude jako v r. 2004, kdy nabíhalo EU, tak to se tam někdo těžko dovolá
nebo budou odpovídat na emaily, ale jen na ty, které nenajdete v informacích, které vydali
Re: Kontrolní hlášení
Jen upozorním na drobnosti způsobené legislativním kvasem:
- článek byl napsán asi v 6-7/2015 a tak již neplatí, že např. daňové přiznání a KH se bude muset podávat pouze prostřednictvím EPO. Možnost podávání datovou schránkou má být zachována
- došlo k posunům v zavádění evidence tržeb
Ze Závěru příspěvku si dovoluji upozornit na větu, ve které autor tvrdí o evidenci tržeb, že "mediálně představované informace se nezakládají na pravdě". Souhlasím s ním.
Hezký den!
Re: Kontrolní hlášení
Tak dle webu finanční správy se faktura vystavená na konečného odběratele, který nemá dič (=koncový zákazník) nebo při obchodu dič nesdělí, uvádí do části A5 - a to bez ohledu na limit 10tis. viz Dotaz 1
Uskutečnil jsem zdanitelné plnění (prodej travní sekačky v hodnotě 28.000 Kč) pro podnikatele – neplátce DPH. V souladu s § 28 zákona o DPH jsem v tomto případě povinen vystavit daňový doklad (jedná se o dodání zboží osobě povinné k dani), nicméně v souladu s § 29 zákona o DPH nejsem povinen na tento daňový doklad uvést DIČ pro účely DPH, protože neplátci DPH nebylo ještě přiděleno. Danou transakci bych měl vykázat v části A.4. kontrolního hlášení, kde ale DIČ odběratele musí být vždy uvedeno. Jak mám v tomto případě postupovat?
Odpověď 1
V části A.4. se v kolonce DIČ odběratele uvádí u odběratelů – plátců DPH – DIČ pro účely DPH. V případě neplátců DPH (osob povinných k dani nebo právnických osob nepovinných k dani) se zde uvádí DIČ podle § 130 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád. Pokud odběratel nesdělí v rámci obchodní transakce dodavateli své DIČ, má se za to, že při pořízení plnění vystupuje jako fyzická osoba nepovinná k dani = konečný spotřebitel. Pak bude hodnota plnění uvedena do části A.5. kontrolního hlášení, a to bez ohledu na limit
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
22. 10. 2015 7:28
Faktura vystavena,dodavatel je plátce Dph,odběratel není plátce Dph(živnostník), na částku 12000 včetně Dph. Na školení bylo řečeno, na fa musím mít dič odběratele, i když ho většina živnostníku nepoužívá, uvádějí jenom ič a tato faktura má být v KH v řádku A.4.
V jakém bude dič formátu pro neplátce dph, v aresu dič není? Bude to stejné jak u plátce CZ a např.rodné číslo. Děkuji za názory.