Hlavní navigace

Přechod z paušálních na skutečné výdaje a uplatnění procentních výdajů

  • 90.177.63.---

    15. 8. 2012 11:32

    Dobry den,
      jsem OSVC a podnikam jako konzultant IT. V roce 2011 jsem uplatnoval pausalni naklady. V roce 2012 bych rad uplatnoval skutecne naklady. Je mi jasne, ze pro prechod budu muset vyplnit dodatecne danove priznani, protoze na prelomu roku jsem mel faktury za cca 1mil, ktere byly uhrazeny az v roce 2012 a nebyly tedy soucasti danoveho priznani pro dan z prijmu za 2011.
     
      Otazka je, zda mohu v tomto dodatecnem danovem priznani na tu castku 1mil (kterou bych pri prechodu z pausalnich vydaju na skutecne vydaje mel dodanit) uplatnit 60% pausalni vydaje, jako kdybych to standardne zdanil v roce 2011? Nebo by se vzala ta castka 1mil a bez nakladu by sla primo do dane? Podle jake casti zakone nebo vyhlasky se tahle situace ridi?
     
      Pri prechodu z pausalnich na skutecne vydaje, je treba udelat jeste neco krome:
      a) dodatecne dan priznani na dan z prijmu a doplaceni dane + penale
      b) opravene hlaseni CSSZ a doplaceni socialniho za r. 2011
      c) opravne hlaseni na zdravotni pojistovnu a doplaceni pojistneho za r. 2011
     
      Dekuji,
        Michal Netolicky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 8. 2012 12:59

      autorka

      Dobrý den,

      při přechodu z paušálních výdajů na výdaje skutečné, respektive z výdajů stanovených procentem z příjmů na daňovou evidenci, se řídíte § 23 odst. 8 zákona o dani z příjmů. Musíte upravit základ daně za rok 2011 (podat dodatečné daňové přiznání). Ve Vašem případě se bude jednat o uvedený milion korun, tj. celou výši pohledávek. K dodaněným pohledávkám se výdaje neuplatní (uplatňují se pouze k příjmům, ne k úpravě daňového základu).

      V poslední větě v § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů je uvedeno, že pokud podáte dodatečné přiznání a zaplatíte daň nejpozději ve lhůtě pro podání daňového přiznání za rok 2012, nebudete sankcionován za pozdní doplacení daně z příjmů vztahující se k roku 2011.

      U sociálního a zdravotního pojištění se postup při dodanění pohledávek liší.

      ČSSZ - postup je shodný s postupem pro podání daňového přiznání, tzn. dojde-li ke změně daňového základu, a tím i vyměřovacího základu, je OSVČ povinna podat opravný přehled, ve kterém uvede novou výši daňového i vyměřovacího základu.

      ZP - naopak daňovou úpravu podle § 23 odst. 8 ZDP nelze z pohledu zdravotního pojištění považovat za příjem ani výdaj ze samostatné výdělečné činnosti. Jde o úpravu rozdílu mezi příjmy a výdaji. Do vyměřovacího základu se „dodaněné“ pohledávky promítnou až v době, kdy dojde k jejich skutečnému uhrazení. Podrobněji v článku: Přecházím na paušál. Jak na přehledy?

      Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).