Hlavní navigace

OSVČ

• (neregistrovaný) 94.74.236.---

24. 8. 2012 14:47

Dobrý den,

předem se omlouvám, jestli budu klást neodborné dotazy...Momentálně pracuji na HPP na soukromé střední škole, ale zároveň jsem až do září 2014 na rodičovské dovolené. Jestli to dobře chápu, tak se mi odvody strhávají dvakrát, od státu-který platí, i z práce. Dostala jsem ale nabídky dělat jazykové kurzy jako lektorka a to znamená založit živnost volnou. Potřebovala bych tedy vedet, jestli bude lepší založit jen volnou živnost a uplatňovat paušální výdaje anebo jít rovnou na OSVČ hlavní, minimálně po dobu rodičovské dovolené. Ještě bych potřebovala poradit zda se mi jako lektorce více vyplatí využívat výdaje paušální. Děkuji za Váš čas i ochotu odpovědět.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 8. 2012 16:43

autorka

Dobrý den,

jste na rodičovské dovolené a tudíž osobou, za kterou platí pojistné stát. Zaměstnavatel není povinen za Vás odvádět pojistné do minimální mzdy jako u osob, které do takové kategorie nepatří. Neznamená to ale, že byste odváděla pojistné 2x.

OSVČ vedlejší nebo hlavní?

Jako příjemce rodičovského příspěvku budete OSVČ vedlejší právě z důvodu pobírání této sociální dávky. OSVČ vedlejší není povinna platit v prvním roce podnikání zálohy na pojistné, dále podle výše výdělku (překročení nebo nepřekročení stanovené rozhodné částky pro OSVČ vedlejší). Po ukončení pobírání rodičovského příspěvku bude situace jiná. Budete-li nadále zaměstnána, můžete podnikat jako OSVČ vedlejší. Jestliže však pracovní poměr ukončíte, musíte platit zálohy jako OSVČ hlavní.

Výdaje skutečné nebo paušální?

Která varianta bude pro Vás výhodnější, musíte zvážit sama. Je třeba vyčíslit skutečnou výši vynaložených výdajů souvisejících s příjmy (literatura, technika, cestovní výdaje atd.). Budou-li vyšší než 60 procent z dosažených příjmů, pak pro Vás bude využití skutečných výdajů výhodnější. Rozhodnout se můžete až na konci roku. Prozatím si budete doklady na uskutečněné výdaje schovávat. 

Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).