Re: Zůstatková cena účetní vs daňová
Rozdíl mezi účetní a daňovou ZC uvedete v DPPO , účetní odpis =0, tedy nebudete nic účtovat,auto vyřadíte 082/022 a rozdíl mezi účetním a daňovým odpisem uvedete také do DPPO ( pokud tedy máte rozdílné účetní a daňové odpisy, z vašeho dotazu jsem to úplně nepochopila) a to podle toho, který odpis a ZC je vyšší, tak jako položku zvyšující nebo snižující HV
Re: Zůstatková cena účetní vs daňová
napíši orientačně:
PC 1 000 000 Kč
prodej 311/641 částku nevím
vyřazení 082/022
účetní zůstatková cena 0 kč, takže neúčtuji
účetní odpis 0 Kč (je odepsáno)
1/2 odpis daňový (letos má být 238672) takže 119336 Kč
ZC daňová je 900 000 (orientačně), z toho tedy ještě odečtu poloviční odpis.
A teď nevím, co s tou zůstatkovou cenou?
Děkuji moc
Re: Zůstatková cena účetní vs daňová
Dala bych do ř.160 DPPO- DZC je vyšší než ZÚC a tím si snížíte základ daně a do ř. 150 dáte rozdíl odpisů tedy těch 119 336, protože v Ú máte 0
Re: Zůstatková cena účetní vs daňová
Moc děkuji za Vaši trpělivost.
Bude to řádek 160 nebo 162?
Ještě se zeptám. Bude mít vliv na zůstatkovou cenu prodejní cena, pokud by prodejní cena byla nižší než zůstatková cena?
Uvedu příklad: ZC je 800 000 a prodejní cena 600 000, můžu tedy do DPPO dát celý 800 000?
Moc děkuji
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Aktualizujeme další formuláře pro daňové povinnosti
Pozor na sváteční nákupy, v tyto dny budou obchody zavřené
Kdo bude mít v roce 2026 nárok na předčasný důchod?
Ten umí to a ten zas tohle. Připomeňte si příběhy šikovných podnikatelů za rok 2025
10 nejvtipnějších vánočních reklam všech dob
Situace, kdy nemusí OSVČ platit zálohy na sociální pojištění
26. 1. 2016 17:13
Dobrý den,
vím, že se to tu probírá pořád dokola. Firma, DPH, SRO, vede účetnictví. Prodá letos auto. Účetně je odepsané, daňově odepsáno jen 2 roky. Jak účtovat prodej a vyřazení auta vím, jen si nejsem jistá pojmem "zůstatková cena". Zůstatková cena účetní je 0. Zůstatková cena daňová je samozřejmě ponížena jen o ty 2 daňové odpisy.
Jestli to chápu správně, tak do účetnictví zaúčtuji prodej auta, vyřazení a poloviční odpis. To je vše, když účetní ZC je 0 Kč?
A v dani z příjmů bude uveden poloviční odpis. A zbylé neuplatněné 2 daňové odpisy, s těmi se nic neudělá. Je to tak?
Děkuji moc za vysvětlení
Jarka