Hlavní navigace

Ukončení PP na dohodu s 2 měsíčním odstupným

  • (neregistrovaný) 80.250.8.---

    7. 9. 2012 7:41

    Dobrý den přeji. Chtěla bych Vás poprosit o zodpovězení dotazu, jak postupovat s odvody v případě, že jsme ukončili pracovní poměr dohodou z důvodu organizačních změn, s nárokem na 2 měsíční odstupné? Ze zákona je nárok na 3 měsíce odstupné + 2  měsíce výpovědní dobu, ale právě proto jsme ukončili PP dohodou a ne výpovědí. Daní se toto odstupné, či nikoliv?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 9. 2012 13:01

      autorka

      Dobrý den,

      jestliže zaměstnanec souhlasí s ukončením pracovního poměru dohodou z důvodu organizačních změn, zaměstnavatel ušetří na výpovědní době, po kterou by musel zaměstnanec pracovat, případně by měl nárok na náhradu mzdy za situace, kdy pro něj zaměstnavatel již nemá práci. Odstupné ale náleží zaměstnanci stejně jako v případě výpovědi z důvodu organizačních změn dle § 52 písm. c zákoníku práce. Od roku 2012 se při určení násobků průměrného výdělku řídíte délkou pracovního poměru v souladu s § 67 zákoníku práce. Nelze poskytnout odstupné v nižší výši než stanovuje zákon.

      Odstupné je předmětem daně z příjmů fyzických osob, nezahrnuje se však do vyměřovacích základů pro odvod sociálního a zdravotního pojištění.

      Dagmar Kučerová  ::)



Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).