Hlavní navigace

Jak danit prijem z prodeje softwaru a zakazek v cizine

 • (neregistrovaný)

  11. 9. 2012 19:54

  Dobrý den,

  V brzké budoucnosti začnu podnikat ve vývoji webdesignu a webových aplikací. Pravděpodobně budu příležitostně zadávat práci dalším OSVČ.

  Způsob z monetizace:
  a) primárně - prodej webových šablon přes internetový obchod Envato.net , který sídlí v Austrálii
  b) příležitostně - individuální zakázková tvorba celosvětově

  Zajímá mne:
  1) jak tyto příjmy budu muset danit aby nedošlo k dvojímu zdanění? Dle jakých právních předpisů a musím být v tomto případě plátce DPH?
  2) jaký typ formy podnikání je z hlediska účetnictví a daní pro mne v tomto případě nejvýhodnější (OSVČ - neplátce DPH, OSVČ - plátce DPH, s.r.o. , nebo jiný - například mimo ČR a podobně.)

  Děkuji mnohokrát.
  Bedrich

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 9. 2012 16:17

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   Váš dotaz je velmi obecný a široký. Bohužel na něj nelze jednoznačně odpovědět, aniž bychom znali detaily Vaší činnosti a příjmů z ní vyplývající.

   Plátcem daně z přidané hodnoty se můžete stát dobrovolně, resp. se jím musíte stát ze zákona (např. pokud Váš obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejícíh po sobě jdoucích měsíců přesáhne částku ve výši 1 mil. Kč, pokud poskytnete/přijmete službu do/z EU atp.). Pak bude důležité, kdo bude Vaším odběratelem, zda osoba povinná k dani (zjednodušeně řečeno osoba podnikající) a nebo osoba nepovinná k dani (občan) a z jaké země. Teoreticky se může i stát, že v případě, kdy budete poskytovat služby nebo dodávat zboží občanům do jiných např. členských států EU, pak Vám může vzniknout dokonce povinnost registrace k DPH.

   Z hlediska daně z příjmů, jestliže máte trvalé bydliště v ČR nebo se zde obvykle zdržujete, pak máte daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území ČR, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí. Zda půjde i o příjmy, které budou podléhat zdanění i v zahraničí, nelze dle zadání odpovědět. Pro Vaši informaci existují Smlouvy o zamezení dvojího zdanění (dále jen Smlouvy"). Tyto Smlouvy nemá Česká republika uzavřeny se všemi státy. Se státy, se kterými Smlouva uzavřena je, lze pak zaplacenou daň v zahraničí určitým způsobem (velice zjednodušeně řečeno) uplatnit v daňovém přiznání v ČR a tím zabránit dvojímu zdanění.

   Na Váš dotaz ohledně formy podnikání lze opět odpovědět jen obecně. V případě, že zvolíte formu podnikání právnickou osobu (např. s.r.o.), pak budete povinen vést účetnictví, což je administrativně náročnější. V případě fyzické osoby si můžete zvolit, zda budete uplatňovat výdaje paušálem (% z příjmů dle zákona o daních z příjmů), daňovou evidenci a nebo účetnictví jako v případě právnické osoby. Opět bude záležet na objemu Vašich poskytnutých služeb nebo prodaného zboží na jedné straně, resp. na výdajích nutných k zajištění, dosažení a udržení těchto příjmů na druhé straně.

   Přeji Vám hezký den.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).