Hlavní navigace

E-shop a soft firma

• (neregistrovaný) 193.179.215.---

1. 10. 2012 12:40

Dobry den,

Mam podobny problem, ale mimo vyvoja softwaru mam zaujem aj o prevadzku e-shopu, co mi samozrejme bude robit problem ak sa budem musiet registrovat k DPH ako softwarova firma. Dalej sa mi samozrejme jedna o podnikanie v CR a SR a neskor rozsierenie do EU.(premyslal som aj nad UK ltd). Mohli by ste mi poradit, ktora varianta je danovo vyhodnejsia, pripadne navrhnut inu. Viest uctovnictvo nieje problem.

1. Varianta:

moje S.R.O v CR(niesom zamestnancom firmy, vyplacam si len dividendy, zatial niesom platca DPH) -> Vyvoj aplikacii a webu, prevadzka maloobchod a velkoobchod(e-shop), it sluzby pre CR a SR; druha S.R.O v CR (uz je registrovana ako platca DPH) -> starala by sa o prelievanie sluzieb vyzadujucich registraciu DPH (distribucia sluzieb) a tie by ponukala dalej alebo mne + pripadne distribuciu do SR by som vykonaval ja na SR ZL alebo ina osoba na ZL

2. varianta
    S.R.O pre IT (registrovana ako platca DPH v CR), zivnost -> e-shop (CR, SR)

Vas nazor?
    Dakujem.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 10. 2012 14:39

bez přezdívky

Dobrý den,

Váš dotaz je velmi obecný a široký. Bohužel na něj nelze jednoznačně odpovědět, aniž bychom znali detaily Vaší činnosti a příjmů z ní vyplývající. Již z textace dotazu jsou ale zřejmá některá daňová rizika, proto Vám doporučuji obrátit se na "daňového odborníka", abyste se případným rizikům vyhnul.

Dovolím si tedy uvést obecnou problematiku ohledně daně z přidané hodnoty v návaznosti na Váš dotaz (jedna společnost je plátcem DPH a druhá dosud není):

Ve svém dotazu se zmiňujete o prodeji prostřednictvím e-shopu, dovolíme si upozornit na daňové riziko z hlediska daně z přidané hodnoty:
      Mezi jeden z nejčastěji používaných způsobů prodeje prostřednictvím e-shopu bezesporu patří nákup zboží občany z jiných členských států (SR) od českých prodejců - plátců DPH. V daném případě se bude jednat o zasílání zboží, kterým se dle ustanovení § 18 odst. 1 zákona o DPH rozumí dodání zboží do jiného členského státu z tuzemska, pokud je zboží odesláno nebo přepraveno do jiného členského státu plátcem, dodávajícím toto zboží nebo jím zmocněnou třetí osobou a pokud je zboží dodáno pro osobu, pro kterou pořízení z jiného členského státu není předmětem daně (tedy občanovi, který není osobou povinnou k dani v daném státě). Pokud při zasílání zboží hodnota dodaného zboží do jiného členského státu z tuzemska překročí částku stanovenou předmětným členským státem, je plátce povinen dle ustanvení § 18 odst. 2 zákona o DPH registrovat se k dani v tomto členském státě. Pokud český plátce stanovený limit nepřekročí, zboží bude podléhat české DPH.

Co se týče rozmýšlení celkové koncepce podnikání (s.r.o. vs FO - živnostenský list), je nutné brát v úvahu daňové konsekvence (zdanění "zisku" s.r.o. a dále zdanění příjmu společníka vs zdanění příjmu fyzické osoby včetně pojistného na sociální a zdravotní pojištění), ale i některé navazující právní otázky.

Samostatnou kapitolou je pak otázka mezinárodních vztahů, tj. ve které zemi jste (budete) daňovým rezidentem, jak to bude se zdaněním jednotlivých druhů příjmů atp.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).