Hlavní navigace

Konsignační sklad

  • (neregistrovaný) 83.208.91.---

    15. 10. 2012 15:58

    Jsme s.r.o. /odběratel / a máme v ČR  konsignační sklad. Náš dodavatel je z EU .
    1/ Na základě objednávky odběratele, vystaví dodavatel doklad v měně EUR.Účtuji pouze o DPH jako přemístění zboží z EU
    viz výkaz DPH ř. 3
    2/ Na základě námi vystaveného čtvrtletního seznamu odebraného zboží , vystaví dodavatel fakturu v měně EUR.
    Tuto fakturu přijatou zaúčtuji pouze do nákladů / nákup zboží/ bez DPH
    Dotaz:   - účtuji správně ?
                 - jaký kurz mám použít pro přemístění zboží a pro  fa od dodavatele ? 
                 - je ještě něco, co se týče účtování a evidence KS, co jsem zde neuvedla ?
    děkuji za odpověď
    s pozdravem

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2012 23:18

      bez přezdívky

      Vážená paní Roubalová,

      na Vaši situaci se vztahuje zejména § 16 odst. 4 a § 25 odst. 2 zákona o DPH.

      Na základě prvně zmíněného ustanovení se nemusí Váš dodavatel registrovat v České republice k dani z přidané hodnoty, naopak Vy jste povinni daň přiznat v systému reverse-charge, stejně jako při jiném pořízení zboží od plátce se sídlem v EU.

      Navazující ustanovení § 25 odst. 2 říká: "Při pořízení zboží z jiného členského státu dle § 16 odst. 4 a 5 vzniká plátci povinnost přiznat daň dnem přemístění zboží do tuzemska." To je pro Vás klíčové ustanovení pro zařazení plnění do správného zdaňovacího období (abyste daň neodváděli ani nenárokovali dříve či později než máte, resp. můžete). Prakticky je tedy vždy rozhodující den naskladnění do konsignačního skladu. Odvod daně není ve Vašem případě nijak vázán na den vystavení daňového dokladu (jak tomu bylo do konce roku 2008).

      Tento "den povinnosti přiznat daň" je určující rovněž pro použití kurzu, kterým budete částku v EUR přepočítávat. Jak vyplývá z § 4 odst. 4 ZDPH, použijete kurz ČNB, a to buď denní kurz nebo kurz pevný, máte-li takový stanoven vnitřním předpisem.

      Následný odběr zboží (z něhož byla odvedena DPH) ze skladu tedy už logicky není předmětem DPH. Pokud by se Vám stalo, že zboží budete vracet, bude se jednat o "dodání zboží do jiného členského státu" ve smyslu § 13 odst. 6 ZDPH. Budete-li ho tedy vracet plátci registrovanému v EU, bude to od (české) DPH osvobozeno (viz § 64 ZDPH).

      Ještě poznámka k základu daně, ze kterého je daň v případě naskladnění do konsignačního skladu odváděna - základem daně je úplata, která Vám bude náležet od budoucího kupujícího.

      Je zřejmé, že problematika konsignačních skladů je velmi široká a v praxi existuje mnoho variant postupů, máte-li stále pochybnosti o správné aplikaci zákona ve Vašem případě, můžete se ozvat s doplňujícím dotazem.

      S přátelským pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).