Re: zaměstnaný starobní důchodce
Sociální i zdravotní se mu bude srážet stejnými procenty, jako v šem ostatním, a to ze skutečně dosažené hrubé mzdy (4,5% zdravotní a 8 % sociální). V případě, že nedosáhne v měsíci minimální mzdy, tak zdravotní pojištění nemusí doplácet do minima, to je jediná výhoda.
Co se týká daní, záleží na tom, od kdy je pobírá starobní důchod. Pokud už před 1. lednem, pak nemá nárok na základní nezdanitelný odpočet. Pokud až od 2.1. nebo později, pak ještě do konce tohoto roku má nárok na základní odpočet, od nového roku už ne.
Pozor - pracovní poměr nebo dohodu může mít pouze na dobu určitou, a to nejdéle na rok. Lze stále znovu zaměstnání obnovovat (nastupovat znovu), ale vždy ta smlouva musí být na dobu určitou.
Re: Zamyšlení
Děkuji moc, pouze nechápu, že starobní důchodce který si celý život platil sociální tak když si chce přivydělat tak sociální platit musí a v případě malého výdělku zdravotní doplácet ne i když by mohl být případně nemocný.Tak to prosím pěkně jde mimo mé myšlení a na snížení základu daně taky nemá nárok. Fuj to je vykořisťování
Re: Zamyšlení
Zákon je postaven na principu solidarity již od r.1993.
Sociálním pojištěním je účast na státní politice zaměstnanosti, pojištění je nejen důchodové ,ale i nemocenské, takže je pojištěn
na nemocenskou ( i když pobírání nemocenské je též u důchodců omezeno).
Re: Zamyšlení
Podle mne by starobní důchodce pokud chce pracovat , neměl dostávat výplatu důchodu a pak by měl stejné nároky jako pracující a navíc je mu ještě po dobu kdy nepobírá důchod zvyšován za každých odprac. 90 dní o 1,5 % Jak k tomu přijdou mladí , kteří nemají práci a starobní důchodci pracují do 70 s důchodem tedy 2 platy .... nad tím by se měl někdo nahoře zamyslet a ne zvyšovat stále věkovou hranici pro důchod ...
Re: Zamyšlení
To jste trochu ťápl(a) vedle. Když pracuje tzv. na procenta, to je to zvyšování, o kterém píšete, tak důchod nepobírá. Ale když nechce pracovat na procenta, pak, když dosáhne důchodového věku má odpracovaný určený počet let, pak má právo odejít do důchodu být zabezpečen penězi, tedy důchodem, ze státního rozpočtu. Do toho rozpočtu ten člověk totiž po tu určenou dobu odváděl odvody ze svých výdělků (a pokud byl zaměstnancem, tak plus odvody od zaměstnavatele). Výše důchodu je mu pak vypočítána podle toho, kolik do toho státního rozpočtu za dobu práce odvedl. Proč by měl tento člověk, který už určenou dobu naplnil a státu odevzdával díl peněz, měl mít právo dále vydělávat pouze tehdy, když se vzdá důchodu? To je přece jeho odměna za to, že on sám svého času živil tehdejší důchodce. Důchod nemůžete nazvat platem. Důchod by se spíše dal nazvat jakousi výplatou pojistky, kterou si ten člověk celý svůj pracovně-aktivní život platil u státu. A teď, po dosažení věku, na který byla ta pojistka sjednána, nastal čas jejího vyplácení.
A to, co píšete, že důchodci zabírají místo mladým, je sice mnohdy pravda, ale zaměstnavatel má právo vybrat si člověka, který mu vyhovuje. Nebo byste zakázal(a) důchodci jakýkoli příjem, třeba z podnikání?
Re:Paí Jiřko děkuji
Zdůvodnění, proč nemají nárok na základní nezdanitelný odpočet takové, že starobní důchodci už od státu dostávají nezdaněný důchod (ten se zdaňuje až nad 162000 Kč za rok,myslím), a proto jakoby i oni dostali tu částku, kterou nemusí danit. (Pokud má starobní důchodce celoroční důchod menší než 38040 Kč, pak může uplatnit z výdělku odpočet, který se rovná rozdílu mezi důchodem a 38040 kč).
Na druhou stranu je mnoho dalších dávek, které jsou také nedaněné (např. podpora) a při jejichž pobírání si dotyčný může uplatnit nezdanitelný odpočet, pokud vydělává (dnes může být výdělek do určité výše i při pobírání podpory). Nebo např. při souběhu částečného nebo invalidního důchodu a výdělku.
Takže to zdůvodnění trošku ztrácí logiku.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
17. 9. 2005 14:15
manžel dostal nabídku zaměstnání , je ve starobním důchodě.
Jak je to srážkami na sociální a zdravotní z hrubé mzdy? Děkuji