Re: 2-smenny provoz
Jednosměnný provoz neznamená, že vždy budete pracovat třeba od 7.00 do 15.30. Pokud si v pracovní smlouvě přímo nesmluvíte, od kdy do kdy budete pracovat, pak rozvržení pracovní doby určuje zaměstnavatel. Jednosměnný provoz tedy může znamenat i to, že půjdete do práce např. od 14.00 do 22,30.
Re: 2-smenny provoz
Pokud budete směnovat méně než doteď, tak bych asi nic neřešil, jinak dle mého laického názoru by se na Vás ustanovení o dvousměnném provozu vztahovalo v týdnech, kdy by Vás nějaký kolega střídal u Vašeho PC a naopak Vy ho po někom odpoledne přebíral. To je princip směnného provozu a v těchto dnech by asi došlo ke krácení pracovní doby.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
18. 9. 2005 20:32
Zdravím,
prosím o radu. Pracuji jako konstruktér v nejmenované firmě. Aby se využily všechny počítače pracujeme na dvě směny. Naše směnovaní nebylo pravidelné a vycházelo přibližně 1x za 3 týdny. Nastala však u nás změna, protože několik lidi odešlo. Nyní to vypadá tak, že směnovat sice budeme pravidelně, ale ne 1x za 3 týdny,ale méně častěji. Zaměstnavatel nám tedy chce zrušit naše dvojsměnné pracovní smlouvy a převést je na jednosměnné. To pro nás znamená prodloužení pracovní doby o 1/4 hodiny denně, i když budeme, sice méně častěji, ale přece, dále směnovat. Chtěl bych se tedy zeptat, zda má zaměstnavatel právo na to, aby když budu mít jednosměnnou pracovní smlouvu mě, třeba jen 1x za 4 týdny, nutil na jedno týdenní odpoledni směnu?
Děkuji moc za odpovědi
Leonardu