Hlavní navigace

Čerpání dovolené po mateřské dovolené

 • (neregistrovaný)

  12. 11. 2012 12:48

  Dobrý den,

       mám tento dotaz: Dne 14.7.2012 mi skončila mateřská dovolená, která začala 1.1.2012. Bohužel jsem však z nevědomosti požádala o čerpání řádné dovolené u zaměstnavatele až 15.10.2012, kdy už jsem zároveň pobírala rodičovskou dovolenou. Bude se mi kvůli této skutečnosti moje dovolená krátit? Pokud ano, tak o kolik dní? Je krácení povinnost nebo záleží na zaměstnavateli, jak bude postupovat? A jak se částka při proplácení  (resp. čerpání) dovolené vypočítává? Ještě uvedu, že jsem učitelka MŠ a moje dovolená tedy činí 40 dnů. Dnes mi přišlo na účet od zaměstnavatele 11.889,- Kč, což by rozhodně 40-ti dnům dovolené neodpovídalo. Děkuji Vám za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 11. 2012 14:10

   autorka

   Dobrý den,

   v souladu s § 223 zákoníku práce není možné dovolenou před nástupem rodičovské dovolené z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit. O tuto výjimku zákoníku práce jste se bohužel připravila. Nyní je zaměstnavatel povinen Vám dovolenou krátit za prvých 100 zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Prakticky se tedy ve Vašem případě krátí dle počtu dnů čerpané rodičovské dovolené.

   Protože se za den výkonu práce považuje i samotné čerpání řádné dovolené, je možné, že Vám vzhledem k vyššímu počtu dnů čerpání dovolené ve školství nakonec nebude pokrácena dovolená žádná (je třeba spočítat, zda bude v takovém případě zameškáno alespoň 100 směn - rovnají se dnům čerpané rodičovské dovolené).

   Vámi uváděná částka zaslaná zaměstnavatelem skutečně neodpovídá čerpané dovolené, a to ani v případě krácení dle výše uvedeného pravidla z čtyřicetidenního nároku. Musíte si však uvědomit, že dovolená se čerpá, nikoliv proplácí. Jestliže jste požádala o čerpání dovolené od 15. 10., zaslal Vám zaměstnavatel na účet pouze část náhrady za dovolenou náležející za dny 15.10. - 31. 10. 2012. Zbylou část Vám logicky zašle v následujícím výplatním termínu.

   Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).