Hlavní navigace

EET - Zásilkovna - vyjádření FÚ 1.část

  • 2a00:1028:9942:----:----:----:----:----

    4. 10. 2016 7:50

    Dotaz: Zasíláme zákazníkům zboží prostřednictvím služby "Zásilkovna ", zákazník zaplatí při převzetí zboží hotově nebo kartou na provozovně této společnosti a daná společnost nám týdně či měsíčně následně posílá převodem na náš účet vybrané částky ponížené o jejich provize. Předpokládám správně, že pro nás tyto příjmy nejsou evidovanou tržbou podle ZET?

    Odpověď:
    Dobrý den,
    obecně platí, že subjektem evidence tržeb je v souladu s ustanovením § 3 odst. 1 zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb (dále jen „zákona“) poplatník daně z příjmů fyzických osob a daně z příjmů právnických osob. Předmětem evidence tržeb jsou evidované tržby poplatníka (§ 3 odst. 2 zákona).
    Vymezení evidované tržby pak upravuje § 4 zákona. Evidovanou tržbou je platba, která splňuje formální náležitosti pro evidovanou tržbu a která zakládá rozhodný příjem. Evidovanou tržbou je tedy pouze taková platba, která splňuje obě dvě podmínky současně. Zároveň je evidovanou tržbou také platba, která splňuje formální náležitosti pro evidovanou tržbu a je
    a) určena k následnému čerpání nebo zúčtování, které zakládají rozhodný příjem, nebo
    b) následným čerpáním nebo zúčtováním té platby, která zakládá rozhodný příjem.

    Formální náležitosti (viz § 5 zákona) pro evidovanou tržbu splňuje platba poplatníkovi, která je uskutečněna
    a) v hotovosti,
    b) bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat,
    c) šekem,
    d) směnkou,
    e) v jiných formách, které mají charakter obdobný předchozím formám (např. dárkové karty, poukázky na zboží a služby - kam patří též stravenky, dále i platby prostřednictvím žetonů a obdobných instrumentů, včetně bitcoinů) nebo
    f) započtením kauce nebo obdobné jistoty složené některým ze způsobů platby podle předchozích bodů.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).