Hlavní navigace

Nový prac. poměr ve výpovědní lhůtě

  • (neregistrovaný) 109.75.157.---

    21. 10. 2016 16:19

    Dobrý den,
    chtěla bych poprosit o radu. Dostala jsem v práci výpověď ze strany zaměstnavatele pro nadbytečnost s tím, že ve výpovědní lhůtě budu na překážkách ze strany zaměstnavatele, tedy doma. Pokud bych se mi podařilo najít nové zaměstnání s nástupem během této výpovědní lhůty, mohu do něj nastoupit bez toho, aniž bych to stávajícímu zaměstnavateli oznamovala? Vím, že souběh PP je v zásadě možný, ale v ZP jsem našla §304 a není mi moc jasné, na co se nutnost souhlasu zaměstnavatele vztahuje.
    1) Jde o to, že pokud pracuji v reklamní agentuře jako marketingový specialista, nesmím bez souhlasu stávajícího zaměstnavatele pracovat jako marketingový specialista v jiné reklamní agentuře, ale mohu tam pracovat např. jako asistentka? nebo
    2) jde o to, že nesmím pracovat v jiné reklamní agentuře na jakékoli pozici? a nebo
    3) jde o to, že nesmím pracovat jako marketingový specialita u jiné společnosti, i když má tato společnost zcela jiný předmět podnikání (např. výroba)?
    Která z těchto variant je, prosím, správná?
    Předem moc děkuji za rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).