Hlavní navigace

Zaměstnávání na dobu určitou

 • (neregistrovaný) 80.188.34.---

  29. 11. 2012 8:08

  Přeji pěkný den, a mám dotaz na paní Dagmar Kučerovou.
  Naše firma v sezoně zaměstnává až 80 zaměstnanců, vždy na dobu určitou. Pak jsou všichni na úřadu práce asi tak tři měsíce a po té přijdou zpět. Vyrábíme loubkové koše  a bedýnky. Není to práce, kterou by zvládal každý. Jsou tu lidé, kteří zde pracují takto opakovaně už od roku
  1994, tedy zkušení zaměstnanci. Nehledě na to, že většina z nich je v nejproduktivnějším, tedy středním věku a jak známo po 50 Vás nikdo nikde nezaměstná. Přímo do očí Vám řeknou: Jste stará(starý).
  Nedovedu si představit, že bychom tyto zaměstnance nemohli tři roky zaměstnat. Byli by tři roky na úřadu práce, protože v našem kraji (Svitavsko) je vysoká nezaměstnanost a není kam jít pracovat. Jedině se přestěhovat nebo dojíždět nebo přes týden někde bydlet, no hrůza.
  Živořili by ze sociálních dávek a nedovedu si představit jejich výši důchodu, na který si v současné době vydělávají.
  Poraďte prosím jak z toho ven.
  Nyní mají pracovní smlouvu do konce února 2013. To už je po třetí. Napsat DPP? Na jak dlouho? Kolikrát po sobě? Jaký mohou mít výdělek?
  Potřebují být důchodově pojištění, aby se jim to započítávalo do odpracovaných let. Neměli by dovolenou, ani nárok na příspěvek na obědy.
  A co zdravotní a sociální pojištění.
  Je to velký problém. V našem případě to není záplatování za nemocné. Je to nutnost takto ty lidi zaměstnat.
  Prosím o Vaše vyjádření k tomuto problému. Myslím si, že nejsme sami.
  Děkuji.
  Iva Olivová

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 11. 2012 17:03

   autorka

   Dobrý den,

   ustanovení § 39 zákoníku práce již nepřipouští žádné výjimky, skutečně je možné pracovní poměr na dobu určitou od ledna 2012 uzavřít pouze třikrát, vždy na dobu maximálně tří let. Řešením je, jak sama navrhujete, sjednání dohody o pracovní činnosti. Ta může být jakkoliv opakována a výše výdělku není nijak omezena. Samozřejmě musíte dodržet hodinovou minimální mzdu. 

   Z dohody o pracovní činnosti se při měsíční odměně 2500 Kč a výše odvádí sociální a zdravotní pojištění, zaměstnanci jsou důchodově i nemocensky pojištěni. Sjednaný rozsah práce na dohodu o pracovní činnosti však nesmí v průměru překročit polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování této podmínky se posuzuje za celé období, na které je dohoda uzavřena, nejdéle však za 52 týdnů.  Zaměstnanec tedy může pracovat např. na 4 hodiny týdně nebo jeden den 2 hodiny, druhý 6 hodin nebo jeden týden 8 hodin denně a další vůbec atd. Na rozdíl od dohody o provedení práce lze v dohodě o pracovní činnosti sjednat, případně stanovit interním předpisem, nárok na dovolenou, stravné nebo jiné důležité osobní překážky (§ 77 zákoníku práce).     

   Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).