Hlavní navigace

Bezplatná výpomoc vlastní matky při podnikání

 • (neregistrovaný) 89.24.14.---

  5. 12. 2012 15:34

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak ošetřit nahodilou pomoc vlastní matky při podnikání. Pomáhá bez odměny v půjčovně oděvů, pokud si její dcera - majitelka ( OSVČ ) potřebuje např. odběhnout k doktorovi. Jde o typickou pomoc v rámci rodiny. Matka je v domácnosti, platí si sama zdravotní pojistné. Za pomoc v půjčovně nic nedostává. Živnostenský úřad však požaduje, aby byla s matkou uzavřena dohoda o provedení práce, protože smlouvu nemusí mít jen manžel nebo děti. Co s tím, aby při kontrole nevzniknul problém ?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 12. 2012 7:02

   autorka

   Dobrý den,

   bohužel musím potvrdit názor živnostenského úřadu. Pracovníci inspektorátu práce by takovou činnost přehodnotili jako nelegální zaměstnání s nemalými sankcemi jak pro podnikatelku, tak pro její matku. V souladu s § 132 zákona o zaměstnanosti jsou zaměstnanci orgánů kontroly jsou oprávněni při kontrolní činnosti vyžadovat od fyzických osob, které se zdržují na pracovišti kontrolované osoby a vykonávají pro ni práci, osvědčení totožnosti, a nejde-li o manžela nebo dítě kontrolované fyzické osoby, i prokázání, že tuto práci vykonávají na základě pracovněprávního vztahu nebo na základě jiné smlouvy. O výjimce pro rodiče kontrolované fyzické osoby zákon nehovoří.

   Skutečně bude v tomto případě vhodné uzavřít dohodu o provedení práce, např. na celý kalendářní rok. Matka může měsíčně odpracovat kupříkladu jen 10 hodin (minimální hodinová sazba je 48,10 Kč). Taková dohoda nebude podléhat odvodům sociálního ani zdravotního pojistného. Podpisem daňového prohlášení si matka může uplatnit daňové slevy a tím se jí daňová povinnost zcela eliminuje.

   Jinou (komplikovanější) variantou by bylo například využití institutu spolupracujících osob. Matka by se ale musela stát OSVČ vedlejší.

   Dagmar Kučerová  :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).