Hlavní navigace

Spolupráce mezi podnikateli

• (neregistrovaný) 194.228.11.---

8. 12. 2012 19:13

Dobrý den,
    rád bych získal radu, jak vyřešit situaci ohledně podnikání.

Provozuji pro svou značku internetový obchod a kamennou prodejnou - a jelikož nebylo pro rozpory mezi spolumajiteli nemovitosti ve které prodejna je umístěny (bratr-sestra) získat nájemní smlouvu a tedy nahlásit provozovnu - provozuje na oko prodejnu pod svým IČ jeden z majitelů objektu a já jenom e-shop a v prodejně je možné si zboží vyzvednout.

Prakticky ale vše spadá pode mne, zboží nakupuji a prodávám v této prodejně pod svými údaji, a podávám vlastní přiznání k dani.
    Mohu se také pokládat za dodavatele pro dotyčného.

Jak se tedy dívat na vztah mezi námi živnostníky, a jak případně dále ošetřit vztah a regulérnost s ohledem na pracovní úřad a další instituce - jelikož v prodejně jsem a prodávám vlastní zboží, ale nejsem ničí zaměstnanec, ani mi nikdo nevyplácí mzdu.
    Rád bych zamezil riziku pokut.

Děkuji, za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 12. 2012 10:35

bez přezdívky

Dobrý den,

nejjednodušším řešením by samozřejmě bylo zkusit se poohlédnout po jiném nájmu, kde byste mohl prodejnu provozovat. Pokud Vám k tomu ale brání nějaké okolnosti, tak zřejmě jedinou možností je s druhým živnostníkem uzavřít smlouvu o spolupráci ve smyslu ust. § 269/2 obchodního zákoníku, jež dovoluje uzavírat i takové smlouvy, které nejsou jako zákonné smluvní typy v zákonech výslovně upraveny. V takové smlouvě je nezbytné především dostatečně upravit práva a povinnosti obou smluvních stran, aby smlouva byla určitá. Právní předpisy tyto situace nepředpokládají a danou otázku tudíž neupravují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).