Hlavní navigace

Spolupráce mezi podnikateli

 • (neregistrovaný) 194.228.11.---

  8. 12. 2012 19:13

  Dobrý den,
  rád bych získal radu, jak vyřešit situaci ohledně podnikání.

  Provozuji pro svou značku internetový obchod a kamennou prodejnou - a jelikož nebylo pro rozpory mezi spolumajiteli nemovitosti ve které prodejna je umístěny (bratr-sestra) získat nájemní smlouvu a tedy nahlásit provozovnu - provozuje na oko prodejnu pod svým IČ jeden z majitelů objektu a já jenom e-shop a v prodejně je možné si zboží vyzvednout.

  Prakticky ale vše spadá pode mne, zboží nakupuji a prodávám v této prodejně pod svými údaji, a podávám vlastní přiznání k dani.
  Mohu se také pokládat za dodavatele pro dotyčného.

  Jak se tedy dívat na vztah mezi námi živnostníky, a jak případně dále ošetřit vztah a regulérnost s ohledem na pracovní úřad a další instituce - jelikož v prodejně jsem a prodávám vlastní zboží, ale nejsem ničí zaměstnanec, ani mi nikdo nevyplácí mzdu.
  Rád bych zamezil riziku pokut.

  Děkuji, za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 12. 2012 10:35

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   nejjednodušším řešením by samozřejmě bylo zkusit se poohlédnout po jiném nájmu, kde byste mohl prodejnu provozovat. Pokud Vám k tomu ale brání nějaké okolnosti, tak zřejmě jedinou možností je s druhým živnostníkem uzavřít smlouvu o spolupráci ve smyslu ust. § 269/2 obchodního zákoníku, jež dovoluje uzavírat i takové smlouvy, které nejsou jako zákonné smluvní typy v zákonech výslovně upraveny. V takové smlouvě je nezbytné především dostatečně upravit práva a povinnosti obou smluvních stran, aby smlouva byla určitá. Právní předpisy tyto situace nepředpokládají a danou otázku tudíž neupravují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).