Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce

 • (neregistrovaný) 213.192.26.---

  10. 12. 2012 10:16

    Dobrý den

  v sučastné době jsem na UP , nevyplací mě žádnou podporu protože mám DPP  z které mám příjem,který ovšem nesmí přesáhnout 4000KČ.
  UP za mne odvádí zdrav.pojištění.Jak bych měla pokračovat kdybych částku 4000kč přesáhla?


  Taky jsem se nikde nedočetla o tom jak to je s přesáhnutím 10 000kč  pokud přesáhnu danou částku u více DPP V součtu.
  NAPŘ. MĚLA BYCH 4 DPP  OD KAŽDÉ SMLOUVY BYCH MĚLA PŘÍJEM PŘÍKLAD TŘEBA 5000KČ COŽ BY V SOUČTU UDĚLALO 20 000KČ,KTERÁ Z DPP
  ZA MNE V TOMTO PŘÍPADĚ BUDE ODVÁDĚT DANĚ?   

  Prosím o vysvětlení jak by to v těchto případech mělo fungovat. 

    Děkuji za vysvětleni             

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 12. 2012 14:19

   autorka

   Dobrý den,

   pracujete v takzvaném nekolidujícím zaměstnání (odměna nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy, max. 4 000 korun měsíčně).  Zdravotní pojištění za vás platí stát, jelikož jste v evidenci úřadu práce. Přesáhnutí uvedené částky má za následek konec evidence u úřadu práce. Od tohoto okamžiku jste povinna si platit zdravotní pojištění sama (nepatříte-li mezi osoby, které nemají povinnost platit zdravotní pojištění - např. studenti, invalidní důchodci, osoby celodenně pečující o děti apod).

   Budete-li mít kupříkladu čtyři dohody o provedení práce u čtyřech zaměstnavatelů vždy do 10 000 korun u každého z nich, sociální a zdravotní pojištění se z těchto dohod neodvede. Musíte se přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit si 1080 korun měsíčně zdravotní pojištění. Důchodové pojištění si můžete platit dobrovolně, nemocensky pojištěna nebudete. U jednoho ze zaměstnavatelů můžete podepsat daňové prohlášení a uplatnit slevy na dani (tím si svou daňovou povinnost zcela eliminovat). U ostatních budou dohody podléhat srážkové nebo zálohové dani (do 5000 korun srážková, od 5001 korun zálohová). Obě jsou v sazbě 15 %. Srážková daň je konečná, nemusí se vyúčtovávat ročním zúčtováním nebo podáním daňového přiznání.

   Dagmar Kučerová  ;)   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).