Hlavní navigace

Přerušení živnosti

  • (neregistrovaný) 94.199.40.---

    11. 12. 2012 8:35

    Dobrý den,

    Ráda bych Vás požádala o radu. Jsem zaměstnaná a popri zaměstnání mám také živnost. Živnost (od srpna 2012) Čistý příjem ze zaměstnání je kolem 25 tis mesíčně. Příjem ze živnosti je nepravidelný a dost slabý. Zatím jenom 2000,- za celé období (srpen-listopad). Mám obavy abych následně na daních a  odvodech neplatila víc, než získám ze živnosti. Nemám vtom přehled. Myslíte že by bylo lepší prozatím živnost přerušit ? 

    Děkuji za odpověď.

    Lucie

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 12. 2012 11:25

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      pokud máte souběžně se živností stálý pracovní poměr, a to zhruba s příjmy, které uvádíte, jste považována pro účely sociálního pojištění za "OSVČ vedlejší". Sociálce je samozřejmě nutné tento souběh se zaměstnáním oznámit. V tom případě se do určitého limitu rozdílu mezi příjmy a výdaji nestáváte povinně účastna důchodového pojištění a toto pojistné (celé pojistné na "sociální zabezpečení") vůbec neplatíte. Pro rok 2012 je rozhodnou částkou 60 328 Kč. Od předpokládaných příjmů tedy odečtete skutečné nebo paušální výdaje - a jste-li pod tímto limitem, sociální pojištění platit nebudete (ale Přehled podat musíte).
      V prvním roce podnikání neplatíte zálohy na toto pojištění. Zálohy v dalším období platit nebudete, pokud Vám účast nevznikla - tedy pokud jste nepřekročila uvedený limit (nepříhlásíte-li se dobrovolně k účasti na důchodovém pojištění). Jestliže limit 60 328 Kč překročíte, doplatíte pojistné vypočtené na základě skutečných příjmů a v dalším roce budete platit zálohy dle skutečnosti předchozího období, nejméně však minimální zálohu pro OSVČ vedlejší, která bude po podání Přehledu za rok 2012 ve výši 756 Kč.

      Pokud jde o zdravotní pojištění, při souběhu se závislou činností neplatíte zálohy, zaplatíte pouze doplatek ze skutečně získaných příjmů, přesně řečeno z vyměřovacího základu, který se stanoví jako (příjmy - výdaje) x 0,5. Sazba pojistného je 13,5 % z vyměřovacího základu. Když doložíte pokračující souběh se závislou činností, zálohy v dalším období platit nebudete a za rok 2013 opět zaplatíte pojistné dle skutečně dosažených příjmů.

      K OSVČ vedlejší viz informace http://www.podnikatel.cz/specialy/podnikani-na-vedlejsak/osvc-vedlejsi/

      Je tedy otázka, zda přerušení činnosti znamená má pro Vás nějakou výhodu. V případě přerušení činnosti musíte toto oznámit všem institucím (FÚ, SSZ, ZP) dále upravit svůj základ daně v daňovém přiznání o položky uvedené v § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů, tedy zejména zvýšit o pohledávky a snížit o evidované závazky (pokud takové položky máte).

      S pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).