Stravné - prosím pomoc

  • (neregistrovaný)

    11. 10. 2005 16:43

    Dobrý den, měla bych dotaz. Zaměstnavatel se zaměstnanci má uzavřené pracovní smlouvy, kde jako místo pracoviště je uvedeno Česká republika. Nyní někteří zaměstnanci odjeli na služební cestu do Brna. Nevím jak to bude u těchto zaměstnanců se stravném. Děkuji moc za pomoc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2005 16:54

      Aňa (neregistrovaný)

      Re: Stravné - prosím pomoc
      ***
      No - šikovně napsáno ve smlouvě a tím pádem nemá nárok na stravné - viz Zákon o cest. náhradách-§2
      Údajně Zákon o cest. náhradách předpokládá formulaci pravidelného pracoviště jako území max. jedné obce nebo přesnou adresou konkr. pracoviště.
      Většina zaměstnavatelů (hlavně stavenictví, montáže atd) ale záměrně stanoví do pracovní smlouvy větší rozsah pravid. pracoviště a tuto zásadu porušuje.
      Jenomže na druhé straně je toto místo ve smlouvě "dohodnuté" mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem (zaměstnanec s tím souhlasil svým podpisem), tak má holt smůlu:-((

    • 11. 10. 2005 17:15

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Stravné - prosím pomoc
      Nemusí mít smůlu, protože každá smlouva nebo cokoliv podobného, pokud je v rozporu s vyšší normou, tak je v této části neplatná.

    • 11. 10. 2005 20:13

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Stravné - prosím pomoc
      Tady snad nejde o rozpor? Pokud má místo výkonu práce po celé ČR, pak, pokud nepřekročí státní hranice, není na pracovní cestě, ale na svém pracovišti. A samozřejmě nemá nárok na cestovní náhrady. Paní Aňa odpověděla správně.

    • 12. 10. 2005 8:09

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Stravné - prosím pomoc
      No zkusím to ještě jednou, pomalu a srozumitelně. Nemůže mít jako místo práce uzavřenou celou repubiku nebo lépe řečeno může, ale nemá to vliv na poskytování cestovních náhrad. Cituji např. z JOBPILOTU:
      "Jako místo výkonu práce se v pracovní smlouvě uvádí obec nebo místo sídla zaměstnavatele. Podle charakteru vykonávané práce je v pracovní smlouvě možno dohodnout i více míst výkonu práce. Pokud jde o poskytování cestovních náhrad, je v takovém případě nutné považovat za tzv. pravidelné pracoviště vždy jen jedno místo výkonu práce."

    • 12. 10. 2005 8:32

      Zdx. (neregistrovaný)

      Re: Stravné - prosím pomoc
      Pokud je uvedeno jako místo práce celá republika, tak musí být ještě konkrétně uvedeno přesné místo pro cestovní náhrady. Pokud uvedeno není, považuje se za takové sídlo podniku, pokud jich má podnik více, tak místo, kde byla smlouva uzavřena. Takže na stravné mají zaměstnanci v každém případě nárok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).