Hlavní navigace

Živnostenský list a místo podnikání

 • (neregistrovaný) 93.99.209.---

  27. 12. 2012 0:45

  Dobrý den, uvažuji o zřízení ŽL, ale jsem studentka a bydlím na kolejích, které nemohu uvést jako místo podnikání. Trvalé bydliště mám u příbuzných, kam nejezdím. Je rozumné tuto adresu hlásit jako místo podnikání a mohou se příbuzní obávat nějakých nepříjemností v případě, že bych se dostala do dluhů? Popř jaké doklady by byly potřebné pro nahlášení místa podnikání na adrese matky? A je možné pro komunikaci s úřady uvést adresu jinou (kolejí)? Děkuji za pomoc

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 12. 2012 16:47

   petr.cizek2 (neregistrovaný) 62.201.19.---

   Dobrý den,

   jako adresu místa podnikání byste měla zvolit takovou adresu, na které budete schopna zabezpečit alespoň přebírání korespondence a jinou komunikaci s příslušnými úřady. V případě, že zvolíte adresu Vašeho trvalého bydliště, nedokládá se živnostenskému úřadu souhlas majitele bytu s umístěním místa podnikání na tuto adresu. Pokud místo podnikání umístíte na jinou adresu, budete muset doložit souhlas majitele objektu s umístěním místa podnikání.

   Umístění místa podnikání může mít pro majitele objektu ten nepříznivý dopad, že v případě, že se Vaše podnikání dostane do potíží spojených se soudním vymáháním dluhů, bude případný exekutor v exekučním řízení zjišťovat majetek nejprve na známých adresách včetně adresy místa podnikání. Doporučuje se pro tento případ přesně vymezit používané prostory a případně majetek, který pro podnikání v daném místě používáte, případně který zcela náleží jiným osobám.

   Pro řádné doručování úřední korespondence doporučuji rovněž požádat na obecním úřadě o nastavení tzv. doručovací adresy, která může být od Vašeho trvalého bydliště i místa podnikání odlišná. V případě nastavení této adresy pak budou státní orgány doručovat veškeré písemnosti na tuto korespondenční adresu.

   S pozdravem

   Petr Čížek
   ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).