Hlavní navigace

Případ k soudu

 • (neregistrovaný) 83.240.61.---

  30. 3. 2017 7:27

  Dobrý den,

  je tu někdo s právním vzděláním? Jak byste prosím Vás posoudil/a situaci, kdy se dvě s.r.o. domluvila na zprostředkování klienta v rámci zakázky (koupě nemovitosti). Shodou okolností si na nemovitost nešlo vzít úvěr (nešlo jí ručit) a protože bylo více dalších zájemců, situace se musela řešit okamžitě. Přítelkyně daného klienta, shodou okolností jednatelka s.r.o., které klienta zprostředkovalo, se rozhodla nemovitost koupit a vzít si úvěr na sebe.
  V konečném důsledku tedy klientem byla jednatelka s.r.o., které zprostředkovalo druhému s.r.o. danou zakázku. Druhé s.r.o., příjemce zprostředkovatelské provize, nechce prvnímu s.r.o., které klienta zprostředkovalo, dohodnutou provizi uhradit, neboť klientem je jednatelka tohoto s.r.o. To ale nemění nic na věci, že obchod proběhl v pořádku a druhé s.r.o. dostalo zaplaceno svoji provizi, o kterou se ale nechce podělit.
  Můj dotaz tedy zní, jak byste situaci posuzovali. Může s.r.o. - právnický subjekt jako klienta pro druhou firmu při své běžné podnikatelské činnosti, kterou se zabývá, zprostředkovávat svého jednatele a mít za to provizi? Nikde jsem nenašla nic, že by nemohl - navíc na obdobném principu funguje i pojišťovací trh.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).