Hlavní navigace

Plnění povinného podílu 2012

  • (neregistrovaný) 88.101.45.---

    24. 1. 2013 18:41

    Dobrý den,
    obracím se na Vás s dotazem ohledně povinného podílu.
    Výpočtu povinného podílu rozumím, ale ráda bych se Vás zeptala na odpracované hodiny. Do opracovaných hodin se započítává čerpaná dovolená, placené překážky v práci, ošetřování člena rodiny a pracovní neschopnost, za niž je poskytována náhrada mzdy včetně prvních tří dnů této neschopnosti (i když nejsou placené), tedy 21 dnů prac. neschopnosti (respektive 15 pracovních dnů). Co mi není jasné, zda tam taky započítáváme dny nemoci, kterou už platí zaměstnancům OSSZ - čili nemocenské od 22. dne prac. neschopnosti? V případě, že ano - započítávají se tam dny kalendářní nebo jen pracovní?
    Moc Vám děkuji za odpověď. :)
    Pěkný den. Hela.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 1. 2013 15:56

      autorka

      Dobrý den,

      odpověď nám dá § 15 vyhlášky č. 518/2004 Sb (prováděcí předpis zákona o zaměstnanosti). Plné znění je:

      Způsob výpočtu průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců

      (1) Do průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců se započítávají pouze zaměstnanci v pracovním poměru.
      (2) Průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců se zjišťuje jako podíl celkového počtu skutečně odpracovaných hodin těmito zaměstnanci v daném kalendářním roce, zvýšeného o neodpracované hodiny
      a) v důsledku dočasné pracovní neschopnosti, za kterou je poskytováno nemocenské,
      b) v důsledku čerpání dovolené na zotavenou,
      c) z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele,
      d) z důvodu překážek v práci na straně zaměstnance, pokud se jedná o překážky, při kterých má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy nebo platu) nebo mu podle § 192 odst. 1 část věty druhé za středníkem zákoníku práce náhrada mzdy nebo platu nepřísluší,
      e) v důsledku ošetřování dítěte nebo péče o ně nebo ošetřování jiného člena domácnosti, za které náleží ošetřovné), a celkové stanovené týdenní pracovní doby) bez svátků připadající v daném kalendářním roce na jednoho zaměstnance pracujícího po stanovenou týdenní pracovní dobu8).
      (3) Provozuje-li zaměstnavatel svou činnost pouze po část kalendářního roku, použije se při zjišťování průměrného přepočteného počtu zaměstnanců celková stanovená pracovní doba bez svátků připadající na jednoho zaměstnance pracujícího po stanovenou týdenní pracovní dobu) v těch měsících, ve kterých zaměstnavatel činnost vykonával.
      (4) Průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců se zjišťuje jako součet průměrných přepočtených počtů zaměstnanců pracujících v jednotlivých pracovních režimech.   

      Jedná se tedy pracovní dny, respektive neodpracované hodiny v době poskytování nemocenské (pokud by nemocenská zaměstnanci z nějakého důvodu nenáležela, hodiny by se nezapočítávaly).

      Krásný den  přeje   Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).