Hlavní navigace

Kontrola FÚ osobního bankovního účtu

  • (neregistrovaný) 85.193.50.---

    5. 2. 2013 12:13

    Dobrý den,
    prosím může FÚ kontrolovat můj osobní bankovní účet (bez mého vědomí si ho vyžádali u banky) i přesto, že mám podnikatelský účet, který jsem předložil ke kontrole a vedu pouze daňovou evidenci. Pokud ano podle jakého paragrafu?. Požadují po mne doložit veškeré vklady a příjmy na osobním účtu a to i když se jednalo např. vyplacení pojisky, vrácení peněz z lyžařského kursu, převody mojí manželkou atd., jak si mám pamatovat po třech letech všechny pohyby na osobním účtu?!
    Moc vám děkuji za odpověď. Spěchá

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 2. 2013 6:27

      autorka

      Dobrý den,

      finanční úřad prověřuje, zda na osobním účtu nejsou příjmy z podnikatelské činnosti. Myslím, že k tomuto kroku nepřistupuje automaticky u všech podnikatelů, ale zejména při podezření z příjmu nezdaněných prostředků na osobní účet. Mohlo by jít o nesrovnalosti zjištěné při místním šetření u jiného podnikatele, na základě udání apod. V každém případě je poplatník povinen prokázat původ příjmů, a to i v případě, kdy nevede daňovou evidenci a uplatňuje výdaje paušální.

      Doložením vkladů na osobním účtu můžete tyto pochybnosti vyvrátit. Chápu, že tři roky jsou dlouhá doba, ale převody mezi účty s manželkou lze doložit jejím číslem účtu, vratku z lyžařského výcviku potvrzením školy apod.   

      Daňový řád popisuje v § 57 odst. 3 poskytování informací správci daně. Zde se píše, že:

      Banky, pobočky zahraniční banky a spořitelní a úvěrní družstva a platební instituce (dále jen „poskytovatel platebních služeb“) jsou povinny na vyžádání správce daně poskytnout čísla účtů, údaje o jejich majitelích, stavech peněžních prostředků na účtech a o jejich pohybu a údaje o úvěrech, vkladech a depozitech.

      Zákon nerozlišuje, o jaké účty se jedná. Může tedy jít i o osobní účet podnikatele.

      S přáním příjemného průběhu kontroly   Dagmar Kučerová  ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).