Záhraniční pracovní cesty

  • (neregistrovaný)

    15. 11. 2005 11:36

    Dobrý den, prosím vás o radu.
    U naší firmy jezdí zaměstnanci i zaměstnavatel (FO) do Německa pro zboží. Cesta trvá cca. 9 hodin - z toho cca 4 hodiny v Německu.
    1. Jak se vypočítá stravné?
    2. Má nárok i zaměstnavatel jakožto FO?
    3. Jak a kdy se cesta vyúčtuje?

    Mnohokrát Vám děkuji za radu, jsem už z toho trochu zoufalá!
    Alena

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 11. 2005 18:57

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Záhraniční pracovní cesty
      Nárok na stravné při zahraniční pracovní cestě má i podnikatel FO. Při tuzemské prac. cestě má podnikatel nárok na stravné až při trvání cesty déle jak 12 hod.
      Při zahraniční pracovní cestě přísluší zaměstnanci za podmínek dále stanovených stravné v cizí měně. Výši stravného v cizí měně určí zaměstnavatel ze základní sazby stravného stanovené pro stát, ve kterém zaměstnanec stráví v kalendářním dni nejvíce času.
      Výši základních sazeb stravného v cizí měně stanoví Ministerstvo financí.
      Aktuální sazby stravného při zahraničních pr. cestách naleznete na zvláštní stránce "Finance/cestovní náhrady" - pro Německo činí náhrady v roce 2005 45,00 EUR.
      Stravné v cizí měně ve výši základní sazby stravného v cizí měně přísluší zaměstnanci, pokud doba zahraniční pracovní cesty strávená mimo území České republiky trvá v kalendářním dni déle než 12 hodin. Trvá-li tato doba 12 a méně hodin, přísluší zaměstnanci stravné v cizí měně ve výši, která se určí násobkem dvanáctiny poloviční výše základní sazby stravného v cizí měně a počtu celých hodin zahraniční pracovní cesty strávených mimo území České republiky. Za dobu zahraniční pracovní cesty strávenou mimo území České republiky, která trvá méně než 1 hodinu, stravné v cizí měně nepřísluší.
      Zaměstnavatel může zaměstnancům při zahraniční pracovní cestě poskytovat vedle stravného kapesné v cizí měně do výše 40 % stravného.
      Náhrada výdajů za pohonné hmoty:
      při poskytování náhrad za používání silničních motorových vozidel zaměstnanci při zahraniční pracovní cestě náhrada za pohonné hmoty v cizí měně za kilometry ujeté v zahraničí nad 350 km.
      Při zahraniční pracovní cestě přísluší zaměstnanci za dobu pracovní cesty na území České republiky stravné v české měně v rozsahu a za podmínek stanovených v § 5 odst. 1.
      Při zahraniční pracovní cestě je rozhodnou dobou pro vznik nároku na náhrady poskytované v cizí měně přechod české státní hranice a při letecké přepravě odlet a přílet letadla podle letového řádu. Pokud za dobu zahraniční pracovní cesty strávenou mimo území České republiky nevznikne zaměstnanci nárok na stravné v cizí měně (§ 12 odst. 4), připočte se tato doba k době trvání pracovní cesty na území České republiky.
      Příklad: trvání cesty v ČR 5,5 hod, v Německu 4,00 hod.
      1. zaměstnanec: ČR = 5,5 hod - stravné ve výši 58,00 - 69,00 Kč, Německo = 45,00 /24 * 4 = 7,50 EUR + kapesné ve výši 40 % z 7,50 EUR = 3,00 EUR. Celkem tedy má zaměstnanec max. nárok 10,50 EUR.
      2 Podnikatel: ČR = 0 (cesta nertvale více jak 12,00 hod). Německo = totéž, co zaměstnanec.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).