Re: Odpolední směna
Pokud nemají rozvržení pracovní doby přímo smluveno v pracovní smlouvě (od - do), pak o tom rozhoduje zaměstnavatel. Je potřeba dodržet to, co je v pracovní smlouvě. Např. mají 5 dnů v týdnů, pak je potřeba dodržet rozvržení 5 dnů v týdnu. O tom, v kolik hodin kdo přijde do práce rozhoduje v tomto případě zaměstnavatel.
Nezapomeňte ale, že jestliže půjde o dvousměnný provoz, pak je maximální týdenní pracovní doba 38,75 H, ne 40. Dvousměnný provoz neznamená, že někteří pracují na ráno a někteří na odpoledne. Dvousměnný provoz znamená, že se na jednom pracovišti VZÁJEMNĚ STŘÍDAJÍ zaměstnanci, např. je jeden stroj, u kterého pochopitelně nemohou pracovat 2 naráz, takže se vzájemně vystřídají. Pokud se nemusí vzájemně střídat a mohou na pracovišti pracovat současně, nejde o dvousměnný provoz. Takže podle charakteru prací musíte určit, zda jde o dvousměnný provoz a podle toho určit maximální týdenní dobu. Podle toho co píšete (že se na pracoviště všichni nevejdou) to vypadá, že se budou muset vzájemně střídat, čili půjde o dvousměnný provoz.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
16. 11. 2005 15:35
V naší firmě je jednosměnný provoz a kapacita dílny je naplněna a už ji není rozšířit kam, takže řešením by bylo zavést odpolední směnu. Zaměstnanci dílny jsou proti. Lze nařídit odpolední směnu? V pracovní smlouvě mají uvedeno - Rozvržení pracovní doby je dáno interním předpisem.
Předem děkuji