Hlavní navigace

Peněžitý dar - použito na nákup IM

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:96cb:----:----:----:----:----

    21. 1. 2018 0:20

    Dobrý večer, prosím Vás o radu.
    Syn obdržel od matky darem finanční prostředky. Peníze mu matka vložila na podnikatelský účet. Syn následně tyto finanční prostředky použil na úhradu faktury za pořízení osobního automobilu. Osobní automobil chce využívat ke své podnikatelské činnosti z 20% (faktura za vozidlo obsahuje jeho IČO a DIČ).
    Prosím Vás, jak mám účetně postupovat. Poplatník vede daňovou evidenci, je plátce DPH.
    Mohu dát dar jako nedaňový příjem, když u vozidla nebudeme uplatňovat odpisy a mohu uplatnit DPH v kráceném poměru 20%?

    Našla jsem ještě tento článek:
    Nově podle ZDP bezúplatný příjem snižuje (ve formě účelového peněžitého daru poskytnutého na pořízení hmotného majetku nebo na jeho technické zhodnocení) vstupní cenu předmětného hmotného majetku bez ohledu na to, zda byl tento příjem od daně osvobozen, nebyl předmětem daně nebo nezvyšoval základ daně podle výjimky uvedené v § 23 odst. 3 písm. a) bod 16 ZDP.

    Děkuji Vám za jakékoliv reakce.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).