Výpověď zaměstnance pro nezaplacení mzdy

  • (neregistrovaný)

    18. 11. 2005 17:14

    Pokud firma nezaplatí zaměstnanci mzdu, může dát okamžitou výpověď a má prý nárok na 2 platy. Jak mu budu vypočítávat mzdu?? To mu dát v jednom měsíci aktuální plat + další 2 navrh.
    A ty dva budou nějaký průměr nebo jak je vypočítám???
    Nevíte někdo?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 11. 2005 19:14

      Jaša (neregistrovaný)

      Re: Výpověď zaměstnance pro nezaplacení
      Problematiku řeší zákon 118/2000 Sb. o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.

      Pokud zaměstnavatel nevyplatí zaměstnanci mzdu ve výplatním termínu, pak může zaměstnanec postupovat takto:

      1. Zaměstnanec je jediný, kdo nedostal mzdu

      Zde je situace obtížná a je nutné postupovat soukromoprávní cestou soudního vymáhání pohledávky (tj. mzdy) podle občanského soudního řádu.

      2. Více zaměstnanců je bez mzdy (alespoň 2)

      Zde můžete navíc podat návrh na prohlášení konkurzu zaměstnavatele. Podal-li zaměstnanec nebo někdo jiný návrh na konkurz zaměstnavatele, pak může zaměstnanec do 3 měsíců požádat Úřad práce o vyplacení neproplacených mezd.

      Návrh na konkurz
      Tento návrh můžete učinit i bez právníků např. s pomocí Úřadu práce.

      V tomto případě se můžete stát se svými mzdovými nároky přednostními věřiteli v rámci konkurzního řízení. Pokud máte dost času a nečekáte příliš na dlužné mzdy pak je to použitelný způsob. Mnohem více tím, ale můžete "zkomplikovat situaci" svému zaměstnavateli, pokud by mu konkurz vadil v jeho dalším podnikání.

      Požádání Úřadu práce o vyplacení splatných mzdových nároků.
      Při podání žádosti na Úřad práce musíte prokázat oprávněnost svých mzdových nároků pracovní smlouvou, mzdovým výměrem apod. (viz Uplatnění mzdových nároků).

      Mzda, kterou můžete takto získat se pohybuje od minimální mzdy (tj. 7 185 Kč od 1. 1. 2005) do maximální částky včetně doplatku 25 376 Kč (v období od 1. 5. 2004 do 30. 4. 2005) a 27 053Kč (v období od 1. 5. 2005 do 30. 4. 2006), která je jeden a půl násobkem rozhodné částky. Rozhodnou částku stanoví Ministerstvo práce a sociálních věcí sdělením vždy s účinností od 1. května kalendářního roku na dobu 12 kalendářních měsíců, a to ve výši průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok. Vychází se z rozhodné částky platné v den podání návrhu na prohlášení konkursu. Mzdu nezískáte dříve než za 1 měsíc od požádání (§ 7 až § 9 zákona 118/2000 Sb.).

    • 18. 11. 2005 23:06

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: Výpověď zaměstnance pro nezaplacení
      Zrušení §54 (tzn. pro nevyplacení mzdy s nárokem na 2 měsíční náhradu mzdy) může dát zaměstnanec tehdy, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu ani po uplynutí 15. dne v měsíci, následujícím po měsíci, v němž měla být mzda vyplacena - např. pokud nebyla vyplacena mzda za září (tzn. v říjnu), mohl zrušit prac. poměr nejdříve 16. listopadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).