Hlavní navigace

Pracovní poměr na dobu určitou

  • (neregistrovaný) 90.179.136.---

    23. 2. 2013 8:59

    Jak mají řešit pracovníky na dobu určitou např. firmy,které provozují lyžařské areály? Ono to totiž chvíli trvá,než si takové lidi vychováte a vyškolíte,než se seznámí s obsluhou lyž.vleků a lanovek a chovají se tak,aby organizaci nezpůsobili škodu. Chápeme to správně,že po 3 letech,kdy u nás pracují cca 3měsíce v roce,tzn.dokud je sníh,je musíme pro další rok odmítnout , najít si někoho nového,který o provozu nemá žádné znalosti a musíme s ním začínat úplně od nuly? Nepřipadá Vám to jako nebetyčná pitomost? Firma má,pochopitelně,své stálé zaměstnance,ale na zimu jich potřebuje třeba o 15 více,musí tedy po 3 letech střídat nové lidi jen aby učinila zákonu zadost? K čemu je to,prosím,dobré,k tomu,aby byli zaměstnavatelé ještě naštvanější,než už jsou? Díky za odpověď,Beňová.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 2. 2013 17:12

      bez přezdívky

       Dobrý den,
      Pro takové i obdobné sezónní práce se využívá dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr dle §74 a násl. zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, na které se nevztahuje povinnost uzavřít se zaměstnancem po třech pracovních smlouvách na dobu určitou dále pracovní smlouvu na dobu neurčitou.
      V tomto případě lze tedy využít Dohodu o provedení práce dle §75 zákoníku práce, kterou lze sjednat na předpokládaný rozsah práce nepřesahující 300 hodin v kalendářním roce.
      Dále lze využít Dohodu o pracovní činnosti dle §76 zákoníku práce, kterou lze uzavřít, i když předpokládaný rozsah práce nedosahuje nebo naopak přesahuje 300 hodin. Výkon práce konané na základě této dohody je však omezen stanovenou týdenní pracovní dobou u zaměstnavatele, když nelze vykonávat práci, která překračuje v průměru (ne tedy v každém týdnu) polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.
      Obě tyto dohody musí uzavřeny v písemné formě, jinak jsou neplatné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).