Hlavní navigace

Daňové přiznání a autorský zákon

  • (neregistrovaný) 83.208.247.---

    25. 2. 2013 18:48

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak správně uplatnit paušální výdaje v daňovém přiznání. Jedná se o osobu, která měla živnostenský list na "Reklamní činnost a marketing" dnes "Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení" a "Výroba, obchod a služby jinde nezařazené v oblasti výtvarného umění" dnes "Výroba, obchod a služby jinde nezařazené". Některé zakázky jsou jasně zařaditelné – například příprava plakátu na klíč od návrhu po vytištění = reklamní činnost, jiné řadím do příjmů na základě autorského zákona (existuje-li licenční smlouva), u některých váhám – například ilustrace ke knize na základě objednávky a následně faktury bez licenční smlouvy s nakladatelem. Existuje nějaké vodítko, jak správně postupovat, jak správně výdaje zařadit, když lze paušální výdaje u těchto činností uplatnit pokaždé v jiné výši dle typu příjmu (příjem z podnikání, příjem dle autorského zákona)?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 3. 2013 18:37

      bez přezdívky

      Dobrý den paní Nová,

      zákon o daních z příjmů bohužel žádné vodítko pro zařazení jednotlivých příjmů do konkrétních ustanovení zákona, které jsou pak rozhodujícím kritériem pro určení výše paušálních výdajů, nedává. Rozhodující je, zda činnost je vykonávána na základě živnosti (příjem dle ustanovení § 7 odst. 1 písm b), pak lze uplatnit výdaje ve výši 60 % z příjmů), nebo se jedná o příjmy z výkonu nezávislého povolání, které není živností (příjem dle ustanovení § 7 odst. 2 písm. b)), nebo se jedná o příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví, autorských práv atd. (příjmy dle ustanovení § 7 odst. 2 písm. a)), pak lze uplatnit výdaje ve výši 40 % z těchto příjmů.

      Vždy je tedy nutné posoudit činnost, na základě které příjem plyne, a to zejména, zda se jedná o činnost a příjem na základě autoského zákona či nikoliv. V zásadě postupujete správně, pokud příjem, ohledně kterého je uzavřena licenční smlouva, považujete za příjem podle autorského zákona s uplatněním 40% paušálu. Na druhou stranu i v případě, kdy není uzavřena písemná licenční smlouva, se může jednat o příjem podle autorského zákona.

      V zásadě se tedy jedná o správné právní posouzení činnosti, podle kterého je vykonávána, k čemuž obecné vodítko bohužel nelze poskytnout. Pokud byste měla v konkrétním případě nejasnosti, bylo by vhodné položit dotaz například do právní poradny, popř. Vašemu právníkovi, který by konkrétní činnost posoudil.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).