Hlavní navigace

Podnikání v době rodičovské dovolené

 • (neregistrovaný) 82.99.143.---

  28. 2. 2013 15:09

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující situaci. Jsem zaměstnaná, v současné době na RD (dcera narozena v dubnu 2011), čerpání rodičovského příspěvku jsem si určila na 2 roky-tzn. do 2 let věku dítěte (do dubna 2013). V březnu loňského roku jsem si založila živnost a začala jsem podnikat. Do kdy můžu zůstat doma aniž bych se vracela do zaměstnání, ale zároveň abych byla stále vedena jako zaměstnanec. (Slyšela jsem různé názory-má zaměstnavatel povinnost nějakou dobu mi místo držet? Budu mít od května 2013 povinnost platit si sociální a zdravotní pojištění? Případně existuje pro mě nějaká výhodnější varianta? Do budoucna plánuji ještě druhé dítě-a ráda bych v této pauze zůstala u podnikání-aniž bych ztratila možnost opět se do zaměstnání po druhém dítěti vrátit.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 2. 2013 15:25

   autorka

   Dobrý den,

   odpověď bych rozložila na dvě části.

   1. Pobírání rodičovského příspěvku a rodičovská dovolená spolu nesouvisí. Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou čerpáte do celkové výše 220 000 Kč, rodičovská dovolená je překážkou na straně zaměstnance, kterou Vám poskytuje na základě zákoníku práce zaměstnavatel. O rodičovskou dovolenou můžete žádat (i opakovaně) až do tří let věku dítěte, bez ohledu na to, zda pobíráte rodičovský příspěvek. Zaměstnavatel musí Vaší žádosti vyhovět, na rodičovské dovolené tedy můžete být i v květnu 2013.

   2. Další část Vašeho dotazu se týká podnikání v době rodičovské dovolené (bez pobírání rodičovského příspěvku). Z hlediska důchodového pojištění je za OSVČ vedlejší (bez povinnosti platit minimální zálohu na pojištění jako OSVČ hlavní) považována osoba, která má nárok na rodičovský příspěvek. Podmínku zaměstnání také nesplníte, jelikož sice budete vedena jako zaměstnanec, ovšem bez příjmu, který by založil účast na důchodovém pojištění. Více zde: OSVČ vedlejší.

   V případě zdravotního pojištění budete mít rovněž povinnost platby záloh, ovšem měla byste se přihlásit do kategorie, pro kterou není stanoven minimální vyměřovací základ. Zde je kategorie: OSVČ, která celodenně osobně a řádně pečovala alespoň o jedno dítě do 7 let nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Za celodenní péči není považována péče u OSVČ, která umístila dítě předškolního věku do školského zařízení na dobu přesahující 4 hodiny denně, nebo dítě školou povinné do školského zařízení na dobu přesahující vyučování, nebo dítě umístila do zařízení s celotýdenním nebo celoročním provozem.    

   Jestliže se rozhodnete nadále zůstat doma a podnikat, doporučovala bych Vám požádat zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte a zajít na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu a do 8 dní nahlásit změnu (nebudete již osobou, která pobírá rodičovský příspěvek). Tam Vám rovněž poradí s výší záloh.

   S pozdravem Dagmar Kučerová    ;)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).