Hlavní navigace

Smrt vlastníka bytu, bydlení jeho družky

 • 78.102.138.---

  16. 7. 2018 12:12

  Prosím, můžete někdo poradit ohledně nároku na bydlení družky či manželky po smrti vlastníka bytu?

  Můj strýček (věk 60+) je výhradním majitelem bytu. Třetím rokem s ním v tomto bytě bydlí jeho družka a chtějí spolu dožít. On i ona mají děti z předchozích manželství, spolu nemají žádné dítě ani majetek, nikdo z nich nepořídil závěť či věcné břemeno dožití apod.

  Jak by to bylo s bydlením družky v případě, že by strejda zemřel? Strýček je zatím zdravý a v plné síle, ale uvažuje dopředu, co se může stát... Byt by měly zdědit strejdovy děti podle zákona, s tím jsou všichni srozuměni ale strejda by si přál, aby jeho družka mohla v bytě v klidu dožít i po jeho smrti, pokud by on zemřel dřív.

  Jak toto nejlépe řešit? Napadají nás varianty:

  1) buď zřídit věcné břemeno = právo dožití družky, a zapsat do katastru

  2) nebo sepsat závěť a tam toto přání specifikovat

  3) nebo uzavřít manželství, neboť manželka podléhá větší právní ochraně než družka - tím by se však asi nevyřešilo právo bydlení pozůstalé definitivně, ale jen na nějakou dobu, navíc by se tím zkomplikovalo dědické řízení pro všechny děti obou partnerů

  Máte k tomu prosím někdo nějaký nápad? Řešili jste už něco podobného Vy nebo někdo ve Vašem okolí? Máte odkaz na šikovný článek? Děkuji předem za strýčka i jeho družku :-)

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).