Osoba identifikovaná k DPH

  • (neregistrovaný)

    6. 3. 2013 13:30

    Dobrý den, pane Molíne. Děkuji za odpověď, kterou jsem pečlivě prostudovala (https://businesscenter.podnikatel.cz/diskuse/15154/), i odkaz (https://businesscenter.podnikatel.cz/diskuse/15124/#o15213 ). Pochopila jsem, že v případě, že budu ze svého českého webu prodávat a posílat obrázky kamkoliv do světa, identifikovanou osobou se nestanu, ale nesmím k tomu použít služby portálu jako je například Etsy. V této souvislosti mě trochu mate informace od známé, která nabízí své obrázky přes americkou fotobanku shutterstock.com a tvrdí, že nejen, že se v případě poskytování služeb přes tuto fotobanku nestanu identifikovanou osobou, ale dokonce do výdělku 20 000 Kč ročně nemusím platit ani daň z příjmů… Ráda bych proto obecně věděla, jak je to ve vztahu k DPH s poskytnutím služby do zahraničí, a to jak u osob se sídlem v EU, tak mimo ni tj. například v USA. Pokud jde o typ služby, mám na mysli například ilustrace do knih, novin a časopisů, spolupráci se zahraniční reklamní agenturou či práci pro koncového klienta (například blahopřání na míru) atp. Odpověď na tuto otázku jsem ve výše uvedeném odkazu bohužel nenašla. Děkuji Kateřina Nová

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 3. 2013 13:33

      Knížková jana

      Dobrý den paní Nová,

      při odpovědi na Váš dotaz budeme vycházet z konkrétní Vaší popsané situace. Vycházíme z předpokladu, že nejste plátcem daně (nesplňujete limit pro povinnou registraci k DPH dle ustavení § 4a v návaznosti na ustanovení § 6 zákona o DPH). Váš dotaz zní, jak je to s DPH v případě, že budete poskytovat služby dle § 9 zákona o DPH, jak odběratelům do EU, tak i do třetích zemí.

      Mezi služby dle § 9 zákona o DPH patří i Vaše nabízené služby ([/font]ilustrace do knih, novin a časopisů, blahopřání na míru, reklamní činnost).  U služeb dle ustanovení § 9 zákona o DPH platí pravidlo, že místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani (podnikatel, nemusí být registrován k DPH ve své zemi) je místo,  kde má tato osoba sídlo.

      Důležité pro Vás bude, komu budete poskytovat zmíněné služby:
      1) občanu nepodnikateli se sídlem v jiném členském státě a nebo ve třetí zemi: nevzniká Vám registrační povinnost k DPH,
      2) osobě povinné k dani se sídlem v jiném členském státě: poskytnutím služby se okamžitě stáváte identifikovanou osobou dle § 6i ZDPH. Identifikovaná osoba musí podat do 15 dnů přihlášku k registraci (viz. § 97 zákona o DPH),
      3) osobě povinné k dani se sídlem ve třetí zemi (mimo EU - např. USA): nevzniká Vám registrační povinnost k DPH a ani se nestanete identifikovanou osobou viz. výše.

      Zároveň však musíte mít na zřeteli i situaci, kdy nakoupíte službu od osoby neusazené v tuzemsku (definice viz. § 4 odst. 1 písm. n) zákona o DPH), jde stručně řečeno o podnikatele se sídlem v EU  nebo ve třetí zemi, který může, ale nemusí být tam registrovaným plátcem. Přijetím služby dle § 9 zákona o DPH se stáváte identifikovanou osobou dle § 6h zákona o DPH. Jedná se mi o služby např. různých portálů, které Vaše služby budou nabízet a za to si budou účtovat nějaký poplatek. Pokud se bude jednat o osobu povinnou k dani z jiného členského státu a nebo o osobu povinnou k dani ze třetí země, pak i zaplacením minimálního poplatku, se stáváte identifikovanou osobou.

      V případě, že budete nabízet své obrázky přes jakýkoliv portál, fotobanku, s největší pravděpodobností půjde o službu, kterou Vám majitel či zřizovatel portálu/fotobanky umožní a z největší pravděpodobností to nebude zadarmo. Pak si musíte zjistit, o jakého dodavatele se jedná. Zda je to český dodavatel a nebo zahraniční (z EU a nebo ze třetí země). V případě zahraničního dodavatele se stanete automaticky identifikovanou osobou (viz. výše).

      Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinen dle ustanovení § 38 g zákona o daních z příjmů podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly částku 15.000,- Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání jste povinna podat i v případě, že Vaše roční příjmy nepřesáhnou částku 15.000,- Kč, ale vykazujete daňovou ztrátou. Nad rámec odpovědi sděluji, že osvobození od daně z příjmů u ostatních příjmů nepřesahujících 20 000,- Kč je možné uplatnit pouze u příležitostných (nikoliv opakovaných) činností. Pokud budete činnost provádět opakovaně a soustavně, pak podle mého názoru nelze osvobození uplatnit.
      [/font]
      Přeji Vám hezký den.[/font]
      [/font]
      S pozdravem[/font]
      [/font]
      Jan Molín[/font]
      MIVO s.r.o.[/font]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).