Hlavní navigace

Fakturace právních služeb osobě nepovinné k dani

  • (neregistrovaný) 89.103.153.---

    15. 3. 2013 21:30

    Dobrý den,

    jsem plátce DPH v tuzemsku. Mám fakturovat právní služby osobě nepovinné k dani (fyzická osoba nepodnikající - s místem bydliště ve Francii). Dle zákona o DPH, § 9 - plnění zatížím tuzemským DPH 21%.
    1. V případě, že tato osoba nepovinná k dani má v úmyslu založit v ČR s.r.o. (s.r.o. se dobrovolně přihlásí k plátcovství DPH), bude mít nárok na odpočet DPH z mého plnění před založením firmy zpětně, pokud prokáže, že právní úkon byl spjatý s plánovaným podnikáním?
    2. Tím, že tato fyzická osoba nepovinná k dani přijme plnění z ČR nestává se případně identifikovanou osobou k dani podle výše mého plnění?

    Předem děkuji za odpověď

    M.Zavázalová

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2013 20:41

      bez přezdívky

      Dobrý den paní Zavázalová,

      z Vašeho dotazu vyplývá, že jste poskytla právní služby osobě nepovinné k dani (občanovi z Francie). V tomto případě máte dle ustanovení § 9 odst. 2 zákona o DPH povinnost fakturovat a odvést daň Vy, neboť místo plnění je v ČR. Toto plnění podléhá českému zákonu o DPH, občan z Francie (nepodnikatel) se nestane identifikovanou osobou ve Francii.

      Pouze v případě, že byste poskytla právní služby osobě povinné k dani se sídlem ve Francii (podnikateli z EU, neplátci), pak dle ustanovení § 9 odst. 1 dochází k přesunu místa plnění do Francie. Daňovou povinnost by pak bylo nutné vypořádat dle francouzských předpisů.

      Co se týká dotazu ohledně dodatečného uplatnění nároku na odpočet daně není takové uplatnění bohužel možné. Pokud doklad bude vystaven na osobu nepovinnou k dani (občana z Francie), pak tato osoba nemá nárok na odpočet daně v případě založení obchodní společnosti v ČR.

      Přeji Vám hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).