Hlavní navigace

Vyrovnání neuhrazené ztráty min. období

• (neregistrovaný) 81.19.3.---

7. 3. 2019 16:12

Dobrýden,
    Máme tu jednu malou společnost (s.r.o.), ve které se podařila nakumulovat neuhrazená ztráty minulých období za cca 900.000,-, zhruba ve stejné výši se však nakumulovaly také závazky vůči jedinému společníkovi (tedy k hrazení dluhů vkládal společník osobní prostředky). V současné době se chce společník společnosti zbavit. Je zde však požadavek, aby byly anulovány veškeré závazky.
    Navržený postup je:

předepsat společníkovi k úhradě neuhrazenou ztrátu (již s tímto krokem mám značné pochyby, zda je v pořádku - setkal jsem se předepisování ztráty ve schvalovacím řízení, ale zde se již jedná o neuhrazenou ztrátu předcházejících období) a následně

takto vzniklou pohledávku vůči společníkovi započíst oproti závazkům, které společnost oproti témuž společníkovi má (zde jsem na pochybách zda se nejedná o porušení zásady vzájemného zápočtu, i když by se jednalo o vzájemné započtení závazku a pohledávky vůči stejné osobě).

Chtěl bych se Vás zeptat, jestli by mohl být z účetního hlediska takovýto postup obhajitelný. (sice jsem daný postup vymyslel já, ale zároveň mám značné pochyby o jeho proveditelnosti viz poznámky k bodům postupu). Děkuji za názory.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).