Hlavní navigace

Základní kapitál

  • 80.188.107.---

    22. 3. 2013 12:17

    Dobrý den,
    může mi prosím někdo nezávislý vysvětlit, jak funguje splacení základního kapitálu u ready made společností? Na několika místech jsem četl, že je to jen jakýsi formální přepis peněz, a v závěru člověk vlastně nemusí nic platit.. ale.. je to vůbec možný? Není to nějakej podvod? Když je zákonem stanovený základní kapitál společnosti, tak proč je možný koupit společnost bez kapitálu?  nějak to nepobírám.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 3. 2013 13:32

      Rop

      Samozřejmě, že to je nelegální, ale nikomu ve státní správě to nevadí.

      Zakladatel založí společnost, která v okamžiku založení má 200 000 Kč v pokladně a 200 000 Kč vlastní kapitál. Bez právního důvodu těch 200 000 Kč z pokladny vybere a následně společnost prodá.

      Kupující takové společnost pak má společnost, kde mu v pokladně chybí 200 000 Kč. A ty by tam měl dodat.

      Pokud by to finanční úřad napadl, tak to znamená, že špatně vedete účetnictví - 3 % z 200 000 Kč pokuta. A druhá věc, že by to bezdůvodné obohacení mělo být zdaněno (úrok).

      Je to samozřejmě na každém ... ihned po nákupu společnosti se tento stav dá napravit (sepíše se smlouva o půjčce mezi společností a novým majitelem a řádně se úročí a daní), ale prostě až na to takhle přijde stát, že ho někdo odrbává, tak z toho může být riziko.

    • 27. 3. 2013 11:10

      Rop

      Problém je, že právníci neznají daňové zákony a už vůbec ne účetnictví .... Já v tom prostě hrozbu vidím v návaznosti na § 451 a následující občanského zákoníku a s tím související § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů ... a pak taky špatně vedené účetnictví ... a sankce s tím spojené dle § 37a zákona o účetnictví.

      Minimální vklad 1 Kč je zajímavý ... ovšem bude to mít jeden zásadní problém ... všechna s.r.o.čka budou podkapitalizovaná a budou muset na sebe čas od času vyhlásit insolvenci  :P

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).