Záleží, zda se bude jednat o starobní důchod podle § 29 nebo § 31. U starobního důchodu (předčasný) dle § 31 máte vůči OSSZ oznamovací povinnost, zde zaměstnanec nemůže souběžně pracovat na pojištěnou činnost a zároveň pobírat starobní důchod.
Dobrý den,
rada je jasná. Chovat se správně po dosažení státem uznaného důchodového věku a v každém případě uvolnit pracovní místo mladším zájemcům o práci (nezaměstnaných v produktivním věku jsou u nás statisíce a není důvod proč přesluhovat). Nejlepší řešení: v létě dovolená u moře, v zimě dovolená na horách a práce nikdy a nikde, třeba i pro to, že důchodci od ledna 2020 opět dostanou přidáno a ,, neumřou hlady,, jen z pobírání starobního důchodu, když navíc povinné zdravotní pojištění za důchodce každý měsíc platí stát.
Jde do starobního důchodu znamená, že dá výpověď z pracovního poměru? Pokud ne,bude jeho pracovní poměr pokračovat dál, jenom bude pobírat starobní důchod. Zaměstnavatel ho jenom na ZP nahlásí kodem D. To, že zaměstnanci vznikl nárok na starobní důchod neni pro zaměstnavatele důvodem pro ukončení pracovního poměru. Jinak by to bylo, pokud by se jednalo o pŕedčasný důchod.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
11. 7. 2019 10:53
Dobrý den. Prosím o radu. Zam-ec jde do st. důchodu, ale chce ještě nějakou dobu u nás pracovat. Může prosím dál na pracovní poměr nebo raději na dohodu? Kdyby dál na PP, je v tom nějaký problém? Bude dostávat důchod nebo se stopne? Jak prosím s odhláškou na SP a ZP? Děkuji