Hlavní navigace

Nákup zlatých cihel k držení delší než jeden rok a následnému prodeji

• (neregistrovaný) 2a00:1028:9940:----:----:----:----:----

6. 8. 2019 11:08

Dobrý den,

obracím se na někoho, kdo by mi prosím pomohl nebo alespoň potvrdil následující, jak správně zaúčtovat nákup zlatých cihel s dobou držení nad jeden rok a následným prodejem. Já vím, že se jedná o dlouhodobý finanční majetek, proto bych to evidoval na účtu 069, takže nákup na FAP bych zaúčtoval jako 069/321, popř. 043/321(zde bych také účtoval všechny vedlejší pořizovací náklady) a následně na základě ID 069/043. Pak následný prodej bych zaúčtoval na základě FAV nebo pohledávky jako 311/665, popř. 315/665 a vyskladnění na základě ID 565/069.

Pak jak mám správně zaúčtovat přecenění na reálnou hodnotu k rozvahovému dni:
    pomocí opravných položek - účtování jako tvorba 579/096 (jelikož se jedná o finance podniku, proto 579) - to bych účtoval v případě, že celková hodnota je nižší než při pořízení, v případě, že by byla celková hodnota vyšší než při pořízení, tak se o přírůstku neúčtuje.
    V případě, že bych chtěl zrušit opravnou položku, tak bych musel zaúčtoval jako 096/579. Mimochodem evidence toho majetku je důležitá nebo ne?

Předem děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).