Tak číst umíte, psát taky. Než jste podepsal dohodu o změně PS, mohl jste se podívat do kalendáře, na které dny připadají svátky a podle toho si sjednat rozvržení pracovní doby. Pokud jde o diskriminaci, tento pojem znamená něco jiného.
Doporučuji přesun do země, v níž platí pravidlo, o kterém píšete. Můžete napsat, které státy to jsou? Něco vám vybereme, ale je třeba prostudovat celé jejich pracovní zákonodárství, abyste nebyl "diskriminován" jinak.
Divné, že v závěrečných VŠ pracích na téma pracovní doby, v nichž se studenti povinně věnují i "Evropě", jakož i úvahám de lege ferenda, nic takového nepíší.
Správně jsem ani nechtěl na váš celkem neomalený post reagovat, ale nedá mi to alespoň s tím, že se tváříte suvereně ohledně toho, že žádný stát nemá přesun svátku v zákoně...
Během chvíli jsem našel např. toto http://www.halonoviny.cz/articles/view/44970926
Cituji: "Podle studie Parlamentního institutu, kterou mám k dispozici, tuto možnost, svátek připadající na sobotu nebo neděli přesunout na pátek či pondělí, využívá hned několik států. Jmenovitě Velká Británie, Belgie, Španělsko, Kypr a také Rusko."
Možná to sice nemají uzákoněno pevně, ale to není pro podstatu mého sdělení rozhodující.
Nechápu ten tón odpovědí, myslel jsem, že to tu má úroveň, ale asi jsem se zmýlil.
I tak děkuji za odpovědi.
Já zas přesně čekal, že se hned někdo ozve na to, z jakého zdroje jsem vyšel...ale tady už je asi zbytečné cokoliv dodávat...i kdyby byla doména cnn nebo bbc, tak je to stejně marné...je jedno, kdo vyjádření dává, důležité je přeci něco jiného a to, že to byl první příklad na ráně, což jsem zmiňoval, je také buřt...prostě ztráta času.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
29. 4. 2020 17:22
Dobrý den,
mám relativně čerstvě zkrácen úvazek na HPP na 80%. Ve smlouvě mám stanoveno, že pracuji po-čt po 8h. Čili pátek je pro mě standardně nepracovní den. Nyní nastává situace, kdy na pátek vychází svátek.
Bylo mi od mzdovky řečeno, že pokud svátek nevychází na můj pracovní den, tak nemá vliv na pracovní fond. Což zní logicky. Co už ale moc logické a hlavně spravedlivé není, je srovnání v tomto případě se s 100% HPP.
Kdyby se totiž v mém případě vyskytl hypoteticky měsíc, kde by každý pátek byl svátek. Tak by ve výsledku můj pracovní fond byl stejný, jako pro 100% úvazek, ale bohužel bych za to dostal onu 80% odměnu. Což by byl za mě velmi bizaardní stav... Je opravdu tato diskriminace zkrácených úvazků právně v pořádku? Např nyní za květen 2020 se to zrovna bude týkat dvou pátků. Takže "normální" zaměstnanec dostane svou normální mzdu místo za 21 dní pouze za 19...Ovšem 80% bude stále na 16 dnech, jako by v tom měsící žádný svátek pro něj neexistoval....
Možná toto mají dobře podchyceno některé západní státy, kde je již v zákoníku práce uzákoněno, že když padne svátek na nepracovní den (víkend), tak se přesouvá volno na nejbližší pracovní den...Ovšem nevím, jak to pak platí právě i tam pro zkrácené úvazky, ale považoval bych pak za správné, že by se v tomto případě mělo postupovat identicky, čili pokud by byl svátek v pátek, přesunul by se volný den na čtvrtek....
Je tedy postoj mzdové v tomto případě v našem prostředí korektní?
Předem děkuji