Hlavní navigace

Daňové zvýhodnění na dítě

 • (neregistrovaný) 81.200.55.---

  28. 3. 2013 5:20

  Dobrý den, mám dotaz, může matka dítěte, které bylo svěřené do péči otci, žije s ním v domácností, jen v roce 2012 bylo dítě na základě dohody mezi partnery téměř celý rok u matky, uplatnit na toto dítě slevu na dani, resp. v tomto případě podle příjmů daňový bonus? Otec dítěte byl v daném roce práce nechopen, dále veden na ÚP, neměl příjmy tudíž si nemohl uplatit tuto slevu. Děkuji Sklářová

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 4. 2013 14:00

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   vzhledem k uvedeným skutečnostem doporučujeme při uplatňování nároku na daňový bonus respektovat soudní rozhodnutí, dle kterého je dítě svěřeno do péče otce, z čehož vyplývá, že dítě s ním sdílí domácnost. Potom si odpočet na dítě uplatňuje pouze otec. Dle našich informací takto postupují i správci daně.

   Samozřejmě je možné, že dítě skutečně tráví čas i u matky, potom je třeba se ale připravit na to, že finanční úřad bude chtít tuto skutečnost dostatečně prokázat, a bude na poplatníkovi, zda v tomto případě unese důkazní břemeno. Aby si mohla matka uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě, resp. daňový bonus na příslušný měsíc (tedy 1/12 roční částky), musely by být splněny mj. tyto podmínky:
   - dítě by muselo být na počátku měsíce fyzicky v domácnosti matky,
   - matka by musela být schopna tuto skutečnost zpětně prokázat.
   Vzhledem k uvedenému tento postup spíše nedoporučujeme.

   Samozřejmě je možné, že matka v důkazní nouzi nebude, kdyby byl například otec po několik měsíců hospitalizován, a bylo by zcela zřejmé, že dítě bylo v péči matky. Bohužel však neznáme bližší okolnosti dotazovaného případu.

   Hezký den.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).