Aby nárok na daňové zvýhodnění byl za červenec, tak nesmí pracovat CELÝ KALENDÁŘNÍ MĚSÍC NA POJIŠTĚNOU ČINNOST. Pojištěná činnost je taková činnost, kde je odvod na SP. Příklad: od 1.7. do 31.7. DPP- odměna do 10 000,-Kč= není pojištěná činnost, může uplatnit. Pokud by byla odměna nad 10 000,-Kč, byl by odvod na SP, nebyl by nárok na daňové zvýhodnění. Pokud by však byla dohoda od 2.7. do 31.7. a DPP by byla nad 10 000,-Kč, nárok by byl, protože pojištěná činnost netrvala celý kalendářní měsíc. Stejný případ by byl kdyby byla DPP od 1.7., ale skončila by dříve než 31.7, například do 30.7.
Není důvod a ani nemáte právo po ni chtít dokládat smlouvu. Ze smlouvy stejně nevyčtete, zda se jedná o pojištěnou činnost. Pokud má v dohodě sepsáno, že za pracuje dle potřeb zaměstnavatele a má na hodinu xxx Kč, tak stejně nevíte, kolik si za měsíc vydělá, jestli to bude s odvody či nikoliv.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
2. 7. 2020 10:16
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat u nezaopatřenosti - do kdy trvá u studentky VŠ denní studium. Doložila řádné ukončení studia 19.6.2020. Dle zákona o SSP je studentem následující měsíc po ukončení, pokud nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost podle § 10. Co znamená po celý měsíc? V červenci pracuje nárazově, takže ne po celý měsíc? Ale má uzavřenou smlouvu od 1.1.2020 do 31.12.2020, tudíž v červenci jí trvá výdělečná činnost po celý měsíc ..., i když pracuje občas? Moc děkuji a přeji hezký den :) Nechci ji ošidit o "prázdniny", i jeden měsíc je milý, ale myslím, že studentkou v červenci už nebude ...?