Hlavní navigace

Přihláška k registraci k dani z příjmů FO

  • (neregistrovaný) 194.228.66.---

    28. 3. 2013 12:21

    Dobrý den,
    mám příjmy ze zaměstnání tj. ze závislé činnosti podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti na rok 2013 jsem podepsala u zaměstnavatele. Zároveň mám příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti podle §7 odst.2 písm.c) zákona č. 586/1992 o daních z příjmů (v únoru 2013 jsem byla jmenována rozhodnutím soudu soudní tlumičnicí a bylo mi ČSÚ přiděleno IČO).
    Zajímalo by mě, zda musím podat na Finanční úřad přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob a daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2013, pokud mé příjmy podle §7 odst.2 písm.c) ZDP budou v roce 2013 vyšší než 6 000 Kč za rok?
    [/color]Předpokládám, že pokud budou nižší než 6000 Kč za rok, tak přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob podávat nemusím.
    Předem děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 4. 2013 13:05

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      dovolím si Váš dotaz rozložit na 2 části:

      1. Registrace k dani z příjmů fyzických osob

      Dle ustanovení § 125 daňového řádu registrační povinnost vzniká daňovému subjetku, kterému vznikne povinnost podat přihlášku k registraci k jednotlivé dani. Dle ustanovení § 39 odst.1 zákona o daních z příjmů je poplatník daně z příjmů fyzických osob povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, ve kterém:
      a) započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo z pronájmu
      b) přijal příjem z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo z pronájmu.

      Registrační povinnost se plní podáním přihlášky k registraci, což jsou tiskopisy vydané ministerstvem financí, a to zvlášť pro fyzické a zvlášť pro právnické osoby. Přihlášku je třeba pozorně vyplnit (např. včetně identifikace bankovních účtů poplatníka) a doplnit všemi v tiskopisu požadovanými přílohami.

      U fyzických osob vzniká povinnost registrovat se již v návaznosti na získání oprávnění k podnikatelské činnosti, ve Vašem případě dnem nabytí účinnosti rozhodnutí soudu. Od toho dne jste povinna se registrovat do 15 dnů k dani z příjmů fyzických osob u svého správce daně.

      Registrační povinnost nevzniká dle ustanovení § 39 odst. 4 zákona o daních z příjmů a  poplatník daně z příjmů fyzických osob není povinen podat přihlášku k registraci, pokud přijímá pouze příjmy,
      a) které nejsou předmětem daně,
      b) které jsou osvobozené od daně, nebo
      c) z nichž je daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně.

      2. Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob

      Povinnost podat daňové přiznání vyplývá z ustanovení § 38g odst. 1 a násl. zákona o daních z příjmů. V zásadě platí, že daňové přiznání je povinen podat ten, kdo:
      a) měl roční příjmy zdaňované v daňovém přiznání vyšší než 15 000,- Kč nebo
      b) vykazuje daňovou ztrátu.

      Dále dle ustanovení § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti podle ustanovení § 6 zákona o daních z příjmů pouze od jednoho a nebo od postupně více plátců daně (zaměstnavatelů). Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech plátců daně na příslušné zdaňovací období  prohlášení k dani podle § 38k zákona o daních z příjmů a nemá jiné příjmy podle ustanovení § 7-10 zákona o daních z příjmů vyšší než 6.000,- Kč.

      Pokud tedy splníte tyto podmínky, povinnost podat daňové přiznání Vám ze zákona za rok 2013 nevznikne. Ale vzhledem k tomu, že jste osoba mající příjmy ze samostatné výdělečné činnosti dle ustanovení § 7 s povinností se registrovat na FÚ, doporučuji informovat správce daně o tom, že nemáte povinnost podat daňové přiznání.

      Přeji hezký den.

      S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).