Ano, ve mzdovém výměru se poskytuje informace o tom, v jaké výši zaměstnavatel mzdu určil.
Pokud jde o zařazení vyjmenovaných prací do skupin prací, takto bez znalosti věci to nejde, proto jsem se už neozvala. Rozhoduje složitost, odpovědnost a namáhavost (zde musí poradit i příslušný vedoucí), k tomu přistupují pracovní podmínky, za nichž je daná práce konána. Sem patří např. časté pracovní cesty, práce na směny apod. Toto jsou důvody, které mohou danou práci posunout do vyšší skupiny prací, i když pracovní postupy jsou totožné.
Vezměte to takto: skupin je 8, ředitel je v 8. třídě, úklid v 1. skupině a všechny ostatní činnosti se musí rozprostřít mezi 2. a 7. skupinou prací.
Co by se nemělo stát: účetního zařadíte do 6. skupiny, jemu je nadřízen vedoucí oddělení, ten bude v 7. skupině. Jemu je nadřízen vedoucí odboru, jemu je nadřízen náměstek ředitele - pro tyto pozice už skupina není, v 8. skupině je ředitel. Aby se toto nestalo, je lepší začít zařazovat činnosti v rámci organizační struktury shora.
Odhadem bych mohla s vaším návrhem souhlasit, ale nevím, jaké další činnosti vyšší složitosti, odpovědnosti a namáhavosti jsou u vás vykonávány.
U těch prémií dejte pozor na to, zda je to příslib (=formulace až 20 %), nebo napevno přiznaná částka (= formulace náleží, přísluší apod.).
U hodinové sazby se nejedná o minimální mzdu, ale hodinovou zaručenou mzdu.
Změna mzdy (poslední dotaz) - ano.
Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď.
Ještě prosím o označení mzdy ve mzdovém výměru - mohu napsat mzda určená, když nemůže být smluvní mzda. Jaká se používá formulace?
To procento bude pevně stanoveno a spolu se základem tedy nesmí být nižší než zaručená mzda, je to tak? Např. 18 500 + 20 % z 18 500 nesmí být nižší než 21 700 u 5. skupiny.
Ještě jednou mockrát děkuji a přeji hezký večer!
Dodržení zaručené mzdy se vždy posuzuje měsíčně podle skutečné mzdy (bez přesčasů a příplatků).
Rozložení mzdy, které popisujete, nedává smysl, když těch dvacet procent budete muset vždy vyplatit - buďto formou prémie nebo doplatku do zaručené mzdy.
Ano, je to možné. Proto kontroly z inspektorátu práce při kontrole zaručené mzdy požadují popisy pracovní činnosti. Pro každého zaměstnance by měl být popis pracovní činnosti šitý na míru, aby bylo zřejmé, co vše vykonává a byly zde zahrnuty všechny aspekty ke kterém při zařazení lze přihlídnout.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
20. 8. 2020 16:02
Prosím pěkně, včera jste mi odpovídala na dotazy ohledně mzdového výměru a mzdového předpisu zde https://businesscenter.podnikatel.cz/diskuse/1623754/#o1641916
Ještě bych se chtěla zeptat jaké označení, když tedy ne smluvní mzda má být ve mzdovém výměru? Psala jste, že se určuje, takže "určená mzda"?
A ten vnitřní mzdový předpis prosím? Mohla bych poprosit o kontrolu zatřídění pracovních pozic?
Servisní technik a prodejce výpočetní techniky - 5. skupina, min. mzda 129,7 Kč, zaručená mzda 21 700 Kč
Programátor - 6. skupina, min. mzda 143,2 Kč, zaručená mzda 24 000 Kč
Správce webových stránek - 6. skupina, min. mzda 143,2 Kč, zaručená mzda 24 000 Kč
Účetní - 5. skupina, min. mzda 129,7 Kč, zaručená mzda 21 700 Kč
Balič, skladník - 3. skupina, min. mzda 106,4 Kč, zaručená mzda 17 800 Kč
Takto uvedu do mzdového předpisu a ve mzdovém výměru může být vyšší mzda + např. prémie ve výši 20 % z určené mzdy a toto celkově i s tou prémií nesmí být nižší než zaručená mzda? A když dojde k navýšení mzdy, tak bude vydán nový mzdový výměr, je to tak?
Děkuji za trpělivost.