Odpověď rozdělím do několika bodů.
1. Ust. § 56 odst. 1 písm. a) ZP umožňuje zaměstnanci zrušit PP okamžitě, nikoliv dát okamžitou výpověď, a to v případě, že podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.
2. Z dotazu vyplývá, že zaměstnanec nevyčkal 15 dnů od předložení posudku zaměstnavateli a dále to, že posudkový závěr je jiný, než stanoví cit. ustanovení (předpokládám, že posudek vydal PLS).
3. PP i přes vady v bodě 2. skončil, pokud se zaměstnavatel neplatnosti nedovolá u soudu a soud mu nevyhoví. Pro podání této žaloby je stanovena 2měsíční propadná lhůta počítaná ode dne skončení PP.
4. Pokud žalobu nepodáte, právo na náhradu mzdy bude vymahatelné (spolu s úroky).
5. V případě, že žalobu podáte a náhradu mzdy zatím nevyplatíte, bude záležet na výsledku soudního sporu = v případě, že soud neplatné rozvázání PP nevysloví, budete ji muset zaplatit i s úroky.
6. K podání žaloby se váže další otázka, a to ev. prohlášení o tom, že trváte na tom, aby zaměstnanec pro vás konal práci i nadále.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.