Takže pokud si za první směnu určím tu v pondělí od 6h, den je tedy od 6h ráno do 6h následujícího dne.Pak neděle i svátek začíná v 6h a konci v 6h následující den.Pokud jde tedy někdo na noční z neděle na pondělí od 18h do 6h, pak mu za celou tuto směnu náleží příplatek za práci v neděli. Stejne to bude se svátkem, pokud bude svátek připadat na kalendářní den neděli.Pak při této noční směně opět náleží příplatek za svátek za 12 h (resp. 11,5 h bez přestávky).Pokud bude svátek připadat na pátek, pak ti co konci směnou ze čtvrtka na pátek a konci v pátek v 6h, pak jim příplatek za svátek nenáleží.
Pokud si stanovím jako první směnu neděli od 18h, den je tedy od 18 h do 18 h druhy den.Pak neděle i svátek začíná v 18h a konci v 18h následující den?Tohle mi nejde do hlavy...Pokud jde tedy někdo na noční z neděle na pondělí od 18 h do 6 h, pak mu za celou tuto směnu náleží příplatek za práci v neděli - stejně jako tomu bylo v prvním případě? Pokud bude svátek připadat na pátek, pak ti co konci směnou ze čtvrtka na pátek a konci v pátek v 6h, pak jim příplatek za svátek rovněž nenáleží?
V obou případech to vychází stejně...
Nejprve zaměstnavatel definuje týden coby 7 dnů po sobě jdoucích, např. od pondělí do neděle.
Zaměstnanci u vás konají práci ve směnách od 6.00 do 18.00 hodin, resp. od 18.00 do 6.00 hodin.
ZP obsahuje pravidlo, podle kterého platí, že u zaměstnanců konajících práci v noční době, začíná den pracovního klidu, tedy den, na který připadá nepřetržitý odpočinek v týdnu, a svátek, hodinou, kdy do práce v týdnu nastupuje první směna, tedy v 6.00 hodin. Svátek připadne na středu = nezačíná o půlnoci z úterý na středu (tj. kalendářně), ale ve středu v 6.00 hodin a končí nikoliv o půlnoci ze středy na čtvrtek, ale až ve čtvrtek v 5.59 hodin. Podle tohoto pravidla můžete zaměstnance odměňovat, záleží na vás. Pro něho se to zdá nespravedlivé (směna, která bude konat práci od úterý od 18.00 do 6.00 ve středu, nebude za výkon práce ve svátek odměněna), někomu to naopak nevadí.
Neděle s tímto pravidlem nemá nic společného - neděle vždy zůstává nedělí.
Děkuji za vysvětlení. Neděle zůstává neděli?Takže pro určení příplatku za práci v neděli u noční směny z neděle na pondělí se toto pravidlo nepoužije?
Chapala bych to tak,když v pondělí ráno začíná týden,tak noční směna z patka na sobotu je ještě všední, páteční, a naopak směna z neděle na pondělí je nedělní až do rána 5:59, tedy s priplatkem. Při tomto pravidle by měli mít příplatek za neděli i ti zaměstnanci,co přijdou v pondělí na ranní směnu dříve do práce (napr v 5h) - je pak za 1h příplatek?
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
6. 10. 2020 10:15
Dobrý den,
mohu mít prosím Vás dotaz ohledně odměňování za práci v sobotu a neděli? Zaměstnanci pracují pouze od pondělí do pátku ranní směny od 6h do 14 h, výjimkou jsou ovšem 4 zaměstnanci, kteří chodí do práce nepravidelně podle potřeb zaměstnavatele (rozvrhu směn). Tito 4 zaměstnanci se v podstatě mezi sebou střídají na ranních a nočních 12 h směnách, ale není to pravidlo. Noční směnu začínají v neděli na pondělí, jejich pracovní týden pak končí v pátek ráno. Ranní směnu začínají v pondělí ráno od 6 h. Chci se zeptat, jak je to v jejich případě s příplatky za práci o víkendu, pokud se uplatní § 91 odst. 6 zákoníku práce.
Nevím, jak určit směnu, která v týdnu nastupuje jako první...Co je myšleno první směnou v týdnu a přihlíží se ke všem zaměstnancům nebo pouze k těm 4 pracujícím pravidelně na noční směny? Je první směnou v týdnu noční směna z neděle na pondělí nebo ranní směna v pondělí od 6h. Je noční směna z neděle na pondělí považována za nedělní a náleží pak za celou tuto směnu příplatek za práci o víkendu?
Moc prosím o objasnění. Děkuji.