Předpokládám, že invalidní důchod dostala, ale jedná se jí o to, aby jí nechyběly odpracované roky při žádosti o starobní důchod. Invalidní důchod III. stupně se jí bude počítat jako náhradní doba.
Jaká péče se posuzuje pro nárok na důchod jako náhradní doba se v průběhu let měnilo, záleží na stupni závislosti. Pokud dodala všechny dokumenty, tak lze předpokládat, že to řádně posoudili.
Rozdělení na 4 stupně závislosti přišlo až později. Čtu tam: "Účast osoby pečující o dítě...dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči,... na důchodovém pojištění před 1. lednem 2007 se posuzuje podle právních předpisů platných před tímto dnem." Obávám se, že lehčí stupně závislosti v té době náhradní dobou vůbec nebyly.
Nejsem odborníkem v tomto oboru, třeba se ozve někdo, kdo tuto problematiku zná lépe.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
11. 10. 2020 13:12
Kolegyně ročník 1963. Dvě děti - dcera narozena v únoru 1985 a syn narozen v květnu 1990. U syna byla v té době diagnostikována lehká mozková dysfunkce, nechodil do školky a školu měl omezenou, byl závislý na péči matky. Ta na něj pobírala do 12 let i příspěvek na péči a byla s ním doma. A nyní při žádosti o invalidní důchod jí ČSSZ neuznala tu péči o syna jako "odpracované roky" - pro starobní důchod jí to chybí. Má nárok, aby jí to uznali nebo není šance (na OSSZ dodala všechny dokumenty, co z té doby měla - jednalo se o dobu v letech 1994-2002). Děkuji