Dobrý den, jde podle mne o individuální přístup. Někteří živnostníci pokladnu vedou, jiní nevedou. Někteří živnostníci chtějí kvůli vlastní evidenci (přehlednosti- chápání) tyto náhrady přes pokladnu táhnout, jiní je pouze zohlední v daňovém přiznání a někteří je zadají do účetního SW jako jiné položky upravující základ daně. Já osobně to dělám podle toho, jaký SW klient využívá (některé SW jsou pro mne uživatelsky opravdu děsné), jak si to přeje a případně jako to vyhovuje mě. Výsledek musí být vždy stejný.
Co je na něm až tolik nepředstavitelného? Peněžní výdej/příjem - došlo k pohybu peněz v hotovosti nebo na bankovním účtu. Nepeněžní - vše ostatní. Typicky zápočet pohledávky a závazku, odpisy, zůstatková cena při prodeji DHM, uhrazená pořizovací cena při postoupení pohledávky, ... Specialitkou jsou paušální výdaje nemající žádnou vazbu na skutečně vydané peníze, je to prostě jen výdaj oceněný jednou 5000 na měsíc podruhé 3Kč na km.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
13. 10. 2020 8:59
Dobrý den,prosím ještě jednou, potřebuji poradit
jsem osvč, vedu daňovou evidenci, mám osobní auto, které není v majetku firmy, používám ho k podnikání. při výpočtu náhrady za ujeté kilometry používám základní náhradu za auto plus náhradu za pohonné hmoty podle počtu ujetých kilometrů. Jednou za rok to zaeviduji
přes pokladnu - VPD do pokladny do výdajů daňových. Je to správně? Děkuji