Nemoc z povolání - povinnosti zaměstnavatele

  • (neregistrovaný)

    14. 10. 2020 10:17

    Dobrý den,
    nikdy jsem toto nemusela řešit, takže bych Vás poprosila o radu. Máme zam-kyni, které skončil PP uplynutím doby určité 31.3.(zaměstnána 1 rok, 1 rok nemocná). Byla u nás hygiena a nyní mi donesla lékařský posudek o uznání nemoci z povolání - s uvedením, že datum zjištění nemoci z povolání je 7.10.2019. Vloni byla nemocná od 2.1. - 30.4. a pak od 17.5. - 25.12. No a mě by zajímalo co a jak dál?
    Jednak dorovnání do 100% v době nemoci (tam se počítá datum zjištění nemoci z povolání nebo začátek nemoci?
    A od dubna, kdy již není našim zaměstnancem ji bude firma (nebo Kooperativa) vyplácet rentu?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 10. 2020 10:59

      . (neregistrovaný)

      Když byla zaměstnaná pouze rok + tento rok byla nemocná - kdy mohla onemocnět?
      Tohle je na právníka, ne na diskuzní forum.

    • 14. 10. 2020 11:42

      Tomáš Neugebauer (neregistrovaný)

      Chápu to dobře, že u vás byla zaměstnána celkem dva roky, z toho téměř jeden rok promarodila? Předpokládám, že byla zaměstnána od 1. dubna 2018 do 31. března 2020, s tím, že od 2. ledna 2019 do 30. dubna 2019 a též od 17. května do 25. prosince 2019 byla v dočasné pracovní neschopnosti pro nemoc, která ji nyní byla uznána jako nemoc z povolání.

      Práci, kterou u vás vykonávala, vykonávala již u některého předchozího zaměstnavatele?

    • 14. 10. 2020 12:09

      IrenaB (neregistrovaný)

      Dobrý den,
      děkuji za reakci.
      Ano - je to přesně tak jak píšete.
      V naší společnosti dělala manuální práci na vibrační brusce. Dle pracovní anamnézy, tak známe jen práci od rou 2008 a to pracovala jako prodavačka. Zaměstnanci používají ochranné pomůcky na zápěstí/předloktí, rukavice apod.
      Pravdou je, že na stejné pozici máme zaměstnance již 16 let a nikdy nikdo neměl nemoc z povolání.

    • 14. 10. 2020 12:33

      Tomáš Neugebauer (neregistrovaný)

      Na základě výše uvedeného je zřejmé, že vaší bývalé zaměstnankyni byla uznána nemoc z povolání. Z toho vám vyplývá několik povinností. Kromě vést evidenci zaměstnanců, kterým byla uznána nemoc z povolání, přehodnotit podmínky výkonu práce, kterou vykonávala z hlediska zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

      Poškozené jste povinni poskytnout náhrady vzniklých škod a nemajetkové újmy obdobně jako v případě vzniku pracovního úrazu. V případě, že ne z důvodu vlastního zavinění bude poškozená dosahovat nižšího výdělku než před uznáním nemoci z povolání jste povinni jí poskytovat náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity (rentu). Předpokládám, že jste pro případ své odpovědnosti za pracovní úraz nebo nemoc z povolání pojištěni, a proto uhrazené náhrady budete refundovat u pojišťovny, příp. požádáte pojišťovnu o přímé úhrady poškozené (stejně jako u pracovního úrazu).

    • 14. 10. 2020 16:05

      IrenaB (neregistrovaný)

      Dobrý den,
      mockrát děkuji za informace. :-)
      Co se týče přehodnocení podmínek na pracovišti - toto firma vyhodnotila a nastavila tak, aby se nemoc z povolání již neopakovala. Máme externího BOZP, takže ten nám s tím velmi pomáhá.
      Jinak jsme přihlášeni a kvartálně hradíme Kooperativě patřičné promile. Takže pro nás bude jednodušší požádat pojišťovnu o přímé úhrady poškozené...
      Děkuji
      IrenaB

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).