uzavřete dohodu o provedení práce a odveďte vše, co je nutné
smlouvu o dílo uzavřít lze, pokud se FO neřídila vašimi pokyny, což dosud nechápu... pokud si nechám postavit barák, chci ho podle svých pokynů, a ještě si na jejich dodržování najmu stavební dozor... i tak stavaře nezaměstnávám..
no tak jste mu vynadali, ale co má dělat neporadili... neefektivní... švarc jen chtěl ušetřit daně, stejně jako jiní při korunových dluhopisech... kdyby tady vše fungovalo, jak má, považuje se švarc za způsob přivýdělku, stejně jako když v zahraničí děti prodávají sušenky... jsme tu posedlí spravedlností ve zcela nespravedlivé vládní-krajské-obecní struktuře, které většina visí na rtech... zcenzurujte si to sami
Ale radu JJ nedáte, co? Vždyť to chce legálně vyřešit. Pro Jiřího - kdyby pro Vás pracoval na základě DPP, pak nezapomeňte, že pokud je odměna z dpp vyšší než 10 tisíc, tak se jemu musí srazit 4,5 % ZP, 6,5% SP a daň a jako zaměstnavatel ještě spočítáte 9% ZP a 24,8% SP a to všechno dovedete státu. A pokud nemáte jiné zaměstnance, tak se musíte jako zaměstnavatel přihlásit na sociálku, na zdr. pojišťovnu a jako plátce daně ze závislé činnosti na FÚ, poslat přehledy a po skončení roku na FÚ vyúčtování. Prostě jako každý zaměstnavatel.
Kdyby pro Vás provedl nějakou nárazovou práci, příležitostně, a nebyl by ten příjem v roce vyšší než 30000 Kč, pak by podle par. 10 Zákona o daních z příjmů nepodléhal dani.
Tak proč se zapojujete do této diskuze? Jenom abyste ho vystrašila slovem "nelegálně"? Podobně jako xy tady vyšiluje se švarcem. Hrůza třese kurníkem.
Rada pro Jiřího a jeho pomocníka dle Aion a xy: Jde o nenapravitelné selhání, strašlivý podvod, jděte se udat na úřady, zpytujte svědomí, čiňte pokání a skočte ze střechy.
A nepsala jsem toto o DPP náhodou dnes po půlnoci? A o jakém zpětném přihlášení na sociálce a zdravce mluvíte? U DPP to nefunguje jako u pracovního poměru, který se přihlašuje do 8 dnů od nástupu. DPP se přihlašuje na sociálku a zdravku až po zpracování mezd za ten měsíc, až je jasné, že odměna byla zúčtována ve výši víc než 10000 a že ten zaměstnanec je tím pádem pojištěný. Odměna bude zúčtována za říjen, čili přihlášky se budou dělat ž v listopadu, na sociálku s datem počátku DPP, na zdravku s datem 1.10., takto to bude zcela v pořádku, nepůjde o pozdní přihlášení. Akorát ta přihláška jako plátce daně ze závislé činnosti, u ní si nejsem jistá, jaký tam je termín, ale je teprve říjen a navíc nevíme, jestli už náhodou přihlášený není.
pokyny kdy musí přijít do práce, co má udělat, kdy odejít, ….to jsou např. pokyny zaměstnavatele.
chtěl ušetřit daně nelegálně, korunové dluhopisy jsou legální, špatný příměr.
totéž sušenky a švarc :-( ty děti si samy doma upečou sušenky, na které si samy nakoupí mouku a další, upečou je v máminé troubě, na mámině plechu, a pak si samy v čase který si určí sušenky jdou prodávat. svým jménem.
tady švarcák z materiálu který není jeho nářadím které není jeho přesně dle pokynů kdy kde a co má vykonat pracuje, a jeho práce je vyfakturována jménem jeho "zaměstnavatele", tj. závislá činnost.
"na základě jejích pokynů jeho prostředky" - toto jsem se v původním dotazu nedočetla.
Takže asi doplňující otázky by měly být typu - koho byla fréza, koho byl šroubovák, koho byl měřák, koho byly montérky, ... A jaké pokyny byly pro zadané práce první OSVČ dalšímu "spolupracovníkovi" dávány?
které vyfakturovala - takže práce svým jménem vykonala a vyfakturovala OSVČ
včetně materiálu - takže materiál byl OSVČ, nebo vidíte něco jiného?
S pracemi jí pomáhala FO - takže práce nevykonával samostatně, svým jménem, ale POMÁHAL - pod tím si lze představit jedině že vykonával práci na základě pokynů toho, komu pomáhal.
Mám klienty, kteří fakturují svým dodavatelům práce za dílo jako celek. I když dílčí práce provádí subdodavatelé. Hodně podobné, jako v dotazu / jen ti subdodavatelé mají aktivní živnosti /. A nemyslím si v těcho případech, že se jedná o švarc, práci načerno, nebo že by měli moji klienti své subdodavatele zaměstnat.
Jiří a jeho pomocník problém nemá a mít nebude, pokud je někdo neudá. Příště už si dá na to pozor a zvolí jiný postup. A možná mě zakousnete, když napíšu, že dělení vyfakturovaných peněz si pracanti řeší sami úplně jednoduše a nikde to nevytrubují - a to tak, že jeden to vyfakturuje a zinkasuje, spočítá zhruba, co bude muset potom státu odvést, přihodí si něco za to, že on tu práci sehnal a pak dá pomocníkovi prachy na ruku. Tak.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
21. 10. 2020 23:24
Dobrý den, prosím o radu. OSVČ, vedlejší činnost poskytla pro odběratele nějaké stavební práce - montáže kabeláží, které vyfakturovala včetně materiálu. S pracemi jí pomáhala FO momentálně nepodnikající ( již 5 let pozastavená živnost ).Tuto FO potřebuje vyplatit. Dohodli se, že o zisk se podělí, po odečtení nákladů zůstalo pro každého 40 tis. Kč. Může s ní uzavřít smlouvu o dílo? Nebo ho má zaměstnat, ale práce probíhaly různě respektive např. dělali jenom o víkendech. A k tomu se váže další dotaz ohledně daně a SP a ZP.
Uzavřou-li smlouvu o dílo, FO si sama zdaní a SP a ZP neřeší. Pokud ho zaměstná tak vyplatí ponížené o daň, SP a ZP. Oba mají své zaměstnání. Tohle je pouze přivýdělek. Děkuji za odpověď. Jiří