Zákon o DPH § 4 odst. 8 požaduje přecenit zahraniční měnu ke dni vzniku povinnosti přiznat daň, stanovení kurzu se řídí dle zákona o DPH i dalšími pravidly, § 42 – § 44 požaduje v případě opravy základu daně použít pro přepočet kurz platný v den uskutečnění původního plnění, V žádném případě nelze zásoby k rozvahovému dni přeceňovat, a to ani k tomuto dni platným kursem, účetní jednotka může pro svou potřebu sledovat ceny v cizí měně, ale ocenění zásob při jejich pořízení je konečné.
DPH: Ke dni registrace, abyste mohla nárokovat odpočet daně, potřebujete mít daňový doklad a onu zásobu. Přepočet z CM provádí osoba, která má povinnost přiznat daň kurzem podle § 4 odst. 8. V tomto případě nic nepřepočítáváte, na "tuzemském" daňovém dokladu v CM musí být daň uvedena v Kč (výjimkou je zjednodušený DD). Ocenění zásob je v daný okamžik nepodstatný.
DE: Majetek a dluhy se ocení podle zvoleného kurzu uplatňovaného v DE, třeba jednotným kurzem. Uvádět na doklady jakékoli kurzy nemá smysl (výjimky existují), zejména při fakturaci do ciziny.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
22. 10. 2020 12:39
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zkušenějších jak na ocenění zásob. Potřebujeme připravit inventuru zásob ke dni registrace k DPH. FO nakupuje zboží v ČR - faktury jsou uvedeny v EUR (ale je zde přepočet i na CZK dle jejich kurzu) a placeny jsou též v EURech. Jde mi o to, že nyní bude žádat o odpočet DPH při registraci a nevím jakým kurzem má zásoby ocenit, jestli kurzem který je napsaný na faktuře, nebo kurzem který uvádí banky při úhradě (přestože je placeno v EUR)..???Firma chce použít pro přepočet zásob na konci roku jednotný kurz.
A s tím souvisí i otázka, když vystavuje faktury do ciziny v EURech, může uvádět kurz ČNB ke dni vystavení? Nebo jak postupujete když jednotný kurz bude teprve znám?
Moc děkuji za objasnění.